Affiliate dilimize ingilizceden geçmiş bir kelimedir. Affiliate tanım olarak bir kişi veya kurumun kendisinden büyük bir başka organizasyona bağlanmasıdır.

Affiliate marketing sisteminin temeli komisyonculuğa dayanmaktadır. Komisyon bir işte aracılık yapan kimseye bırakılan yüzdelik demektir. Komisyonculuğa dayanan affiliate marketing sistemine göre bir markanın ürününü satan kişi, markanın belirlediği kadar komisyona sahip olur. Yani satılan her bir ürünün belirli bir yüzdesi size ait olacak demektir. Bu sistem hem marka sahibi kişi için hem de ürünlere satış ortağı olan kişi için avantajlara sahiptir. Çünkü marka sahibi verdiği paraya oranla daha fazla para kazanacak ve daha çok insana daha kolay ulaşabilecektir. Ürünlerin satılmasını sağlayan kişi ise eğer işini düzgün yapabilirse maliyetsiz bir şekilde kazanç elde etmiş olacaktır.

Affiliate marketing’in en büyük avantajı çok az miktarda paralarla çok büyük paralar kazanabilmenizdir. Avantajlardan biri de ürününü satmak istediğiniz bir markadan istediğiniz kadar ürüne ücretsiz olarak ortak olabilmenizdir. Ortak olduğunuz ürünün müşteriye ulaşmasıyla ilgili yani kargosuyla ilgili sorumluluk almış olmazsınız. Ayrıca ürünlerin vergisiyle uğraşmak zorunda değilsinizdir. Kısaca hiçbir ürün üretmeden, çok az bir sermayeyle ve ürünün kalitesi veya tüketiciye ulaşması ile ilgili hiçbir sorumluluk almadan, kayıp oranı olmadan internet üzerinden para kazanmak istiyorsanız affiliate marketing öğrenmelisiniz. Bu iş için eğitim almak sizi hedefinize daha çabuk ulaştıracaktır.

Affiliate marketing’de Google büyük önem taşır. Google arama motoru en çok tercih edilen arama motoru olduğu için en çok insana Google’dan ulaşılır. Bu yüzden ürün tanıtımı yaparken Google çok işinize yarar. Çünkü insanlar bir ürünü almadan önce internette araştırma yaparlar. Araştırma yaparken Google’da üst sıralarda ürünün satış ortaklığını yapan insanların vermiş olduğu bağlantılarla karşılaşırız. Bu bağlantılar kendilerine verilen özel linkler ile Google’a reklam vermiş olan satış ortaklarının bağlantılarıdır. Bu sayede Google’da araştırma yapan insanların ilgisini çeker ve çok fazla insana ulaşmış olurlar. Aynı zamanda sosyal medyayı da tanıtım için kullanabilir, Twitter’da veya Facebook’ta ve diğer sosyal medya sitelerinde satış ortaklığında bulunduğunuz ürünün tanıtım çalışmalarını yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.