Affiliate marketing network internet üzerinden satış ortaklığı yapmak için kullanılan ağlardır. Affiliate marketing network affiliate yani satış ortağı ve ürün sahibini buluşturmak için kurulmuştur. Affiliate anlam olarak gelir ortaklığı veya satış ortaklığı anlamına gelir. Yani internet üzerinden ürün satan bir kişinin ürünlerini satma karşılığında affiliateye yani gelir ortağına belirli bir komisyon ödemesidir. Affiliate olmak için bir web siteniz olmak zorunda değildir. İsteyen ve bu işi öğrenen herkes affiliate yapabilir. Eğer eğitim almadan direk başlamak isterseniz de affiliate network ağlarını kullanabilirsiniz.

Affiliate network ağında ürün satabilmek için önce ürün sahibi ürünlerini affiliate network ağlarına kaydetmesi gerekir. Sonra affiliate yani satış ortaklığı yapmak isteyen kişinin de affiliate network ağlarına gelmesi ve istediği ürünü seçmesiyle affiliate network ağı affiliate ve ürün sahibini birleştirme görevini yapmış olur. Ürünler e-ürünler veya gerçek ürünler olarak ikiye ayrılır. E-ürünler internet üzerinden pazarlanan e-kitaplar, programlar gibi şeyerdir. Gerçek ürünler ise herkesin bildiği gibi eşyalar, kıyafetlerdir. Dolayısıyla affiliate olmak isteyen bir kişi için ürün seçeneği çoktur. Türkçe ürünler için türkçe affiliate marketing ağı mevcuttur fakat ingilizceniz de varsa yabancı sitelerden de satış ortaklığına girebilirsiniz.

Türkçe ürünler pazarlamak istiyorsanız Türkiye’nin ilk ticaret ağı olan Xticaret adlı platformdan faydalanabilirsiniz. Bu sitede ayın en çok satanlarını, günün en çok satanlarını ve tüm zamanların en çok satanlarını görebilirsiniz. Bu şekilde hangi ürünü seçmeniz konusunda fikir edinmiş olursunuz. Ayrıca ürün sayfalarında bulunan yardımcı makalelerden de faydalanabilirsiniz. Ayrıca ürün sayfalarında yer alan satış grafikleriyle ürünün hangi zamanlarda ne kadar sattığını görür ve ona göre daha satıp satmayacağını anlayabilirsiniz.

Fakat İngilizceniz varsa internet üzerinden iş yapmak için daha geniş bir alana sahip olursunuz. Yabancı affiliate network sitelerinden en popüleri olan Clickbank sayesinde birçok insan internet üzerinden büyük paralar kazanmaktadır. Clickbank’ta sahtekarlıkları önlemek amacıyla koyulmuş bir kural vardır. Bu kural 5 farklı kişiden ödeme almadığınız sürece size ödeme yapmamasıdır. Fakat bu bir kerelik bir kuraldır yani bu aşamayı atlatırsanız rahatlıkla affiliate işinize devam edebilirsiniz. Yani internet üzerinden satış yapmak istiyorsanız hem türkçe sitelerde hem de yabancı sitelerde binlerce ürün bulabilirsiniz. Bunun için bu affiliate network ağlarından birine kaydolmanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.