Makale Paketleri » Makale Siparişi » Affiliate Yazarlığı » Affiliate Yazarlığı Temel Kavramlar

Bu yazımızı affilliate işinde yeni olanlar ve kavramlar hakkında pek bilgisi olmayanlar için hazırladık. Bu kavramları bu alanda uğraşırken sıkça karşılaşacaklarınızdan seçtik.

Affiliate marketing gelir ortaklığı işini tabir etmek için kullanılır. Gelir ortaklığı bir firmayla anlaşıp onun ürünlerini kendi komisyonunuzla beraber satmaktır. Bu şekilde hem işi aldığınız firmaya yardımcı olursunuz hem kendiniz kazanırsınız. Bu zaten çok bilinen bir kavram olduğu için çok uzun bir açıklamaya ihtiyaç olmadığı düşüncesindeyiz.

Affiliate pazarlama ağı affiliate ve ürün sahibini buluşturmak için kurulmuş bir ağdır. Bir ürünün affiliate ile ile buluşabilmesi için önce ürün sahibi ürünlerini affiliate pazarlama ağına kaydeder. Gelir ortağının ürünleri seçmesiyle gelir ortaklığı başlamış olur. Bu tip sistemler gelir ortağı olmak isteyenler ve ürünlerini satacak gelir ortağı arayan ürün sahipleri için gerçekten çok faydalıdır.

Affilliate yaparken iki alanda satış yapabilirsiniz. Bunlar e-ürün ve fiziki ürünlerdir:

  • Affiliate e-ürünler: İnternet üzerinden pazarlanan ve bilgisayar veya internet için kullanılan ürünlerdir. Örneğin e-kitaplar, müzik albümleri, filmler,bilgisayar programları bunlardan bazılarıdır. Ayrıca internet üzerinden pazarlanan eğitim programları veya her türlü hizmet programları da e-ürün kabul edilir. Bu ürünlerde kargo gibi aracılara ihtiyaç yoktur. Bekleme süresi gibi bir şey olmayıp hızlıca tüketiciye ulaştığı için iyi bir kampanya yapılırsa kullanıcılar bu ürünleri almak için daha kolay ikna olabilir.
  • Affiliate fiziki ürünler: İnternet üzerinden pazarlanan her türlü gerçek ürüne fiziki ürün denir. Örneğin kıyafet, bisiklet, kitap gibi her türlü ürün fiziki üründür. Bu tür ürünler çok çeşitlidir ve çeşitlilikten dolayı herkese hitap edecek ürünler bulunabilir. Bu çeşitlilik belirli bir konuda paylaşım yapan bir sitede ilgili ürünlerin satılmasına olanak sağlar.

Affilliate ortaklığında satıştan kazanılanın ne zaman gelir ortağıyla paylaşılacağını belirlemek için kullanılan bazı terimler vardır.

  • Pay per lead: Kullanıcının reklam verenin istediği işlemi yaptığı anda gelir ortağına para kazandırdığı sistemdir. Bu işlem e-mail bülten aboneliği veya reklam verenin sitesine üyelik gibi işlemler olabilir.
  • Pay per sale: Satış başına ödeme anlamına gelir. Kullanıcı sadece ürünü satın aldığında gelir ortağı para kazanır.
  • Pay per click: Kullanıcı istenilen linke tıkladığı anda gelir ortağının para kazandığı sistemdir. Bu sistem diğerlerine göre daha basittir çünkü para kazanmak için sadece kullanıcıyı linke tıklamak için ikna etmek yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.