Makale Paketleri » Makale Siparişi » Anahtar Kelime Çalışması » Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Bir önceki makalede anahtar kelimenin fazla kullanılması durumunda açığa çıkabilecek sorunları kaleme aldık. Bu yazıyı okumaya başlamadan önce belirttiğimiz makaleyi okursanız öncelikle neler yapmamanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir makale için anahtar kelime analizi yapmak için birden çok unsur göz önünde bulundurulur. Bunları,

  • Makalede anahtar kelimenin yoğunluğu ne kadar?
  • Anahtar kelimeler uygun şekilde mi kullanılmış?
  • Anahtar kelime yazının akışına zarar vermiş mi?
  • Makaledeki anahtar kelimeler makalenin konusu ile uyumlu mu?

şeklinde sıralayabiliriz. Şimdi bu maddeleri genişçe açıklamaya çalışacağız.

Anahtar Kelime Yüzdesi (Keyword Density): Bu kural makale içi seoda en çok dikkat etmemiz gereken bölüm. Bir önceki makalede belirttiğim gibi her arama motorunun makalede geçen anahtar kelime yoğunluğu ile ilgili kuralları vardır. Arama motorları bu bilgiyi paylaşmadığı için kuralı kendiniz belirleyip ona göre yazabileceğinizi de belirtmiştim. Bu kez sizle piyasada genel olarak kullanılan oranı söyleyeceğim. Uzmanlara göre bir yazının Google gibi arama motorlarında hedef kelimede iyi yerlere gelebilmesi için anahtar kelimenin yazı içerisinde %3.5 ile %7 arasında kullanılması gerekiyormuş. Bu oranlar minimum ve maksimum değerlerdir. Biz ise bu değerlerin ortalamasını olarak %5 anahtar kelimeyle çalışma yapmaktayız.

Anahtar Kelimenin Uygun Şekilde Kullanılması: Anahtar kelimenizin yazıdaki yoğunluğunu arttırmak için peş peşe sıralama yapmayın. Örneğin Pepee anahtar kelimeli bir yazının “ Pepee topu yakaladı, Pepee topu tuttu, Pepee arkadaşlarına baktı, Pepee arkadaşlarından birini seçti, Pepee seçtiği kişiye topu fırlattı” şeklinde sadece anahtar kelime kasılması kesinlikle yanlıştır. Makalenin seo kalitesini düşürür.

Anahtar Kelime Tekrarlarının Yazının Akışına Etkisi: Bu madde bir önceki yazdığımız maddeyle yakından alakalı. Eğer anahtar kelimeler uygun şekilde yerleştirilirse yazının akışında da büyük bir problem olmayabilir. İyi bir makale okunurken akışı etkileyen hiçbir unsurun bulunmaması gerekir.

Makaledeki Anahtar Kelimelerin İçerik ile Uyumu: Anahtar kelimeniz sütçü olup da makalenizin içeriği inekler ile alakalı olursa kesinlikle yanlış yaparsınız. Sırf o kelimede yükselmek için böyle bir uygulama yaparsanız kısa sürede zirveye çıkar ve yine kısa bir sürede tekrar zirveye çıkmamak şartıyla tamamen geriye düşersiniz. Unutmayın arama motorları ziyaretçinin sayfada kaç dakika kaç saniye kaldığını biliyor. Sitenize gelen ziyaretçi istediği bilgiyi bulamayacağı için direk sayfayı kapatır. Buda Google’da sitenizin prestijini ciddi derecede düşürür.

Son olarak size tavsiye edeceğim şey bir seo uzmanına danışmanız olacaktır. Ciddi projelerinizde işini kaliteli yapan seo firmaları sizi daha yükseklere taşıyabilir.

5 comments on “Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

  1. S.a öncelikle paylaşmınız için tşkler. çok faydalı bi paylaşım. fakat benim daha önce site analizinde kelime analizi çıkıyodu bu son günlerde site analizi yaptığımda kelime analizi çıkmıyor. neden acaba sorun nerde olabilir.. keyword kelime yani

  2. Hocam gayet basarılı yazınız bir sey sormak istiyorum, Seo yapan siteler farklı fiyatlar sunuyor bunun sebebi nedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.