Makale Paketleri » Makale Siparişi » Anahtar Kelime Çalışması » Anahtar Kelime Çeşitliliğinin Yararı

Sitenize ve yazılarınıza anahtar kelime kasarken anahtar kelime çeşitliliğini arttırmak sizin yararınıza olacaktır. Ne kadar farklı anahtar kelime varsa yazınız o kadar farklı sayıda arama motorları listesinde sıralamaya girer.

Tek bir anahtar kelime seçip sadece o kelimenin üzerinde yoğunlaşmak bazı sektörlerde daha yararlı olabilir. Örneğin siteniz bir niche sitesidir. Sitenin anahtar kelimesi “Gitar akordu ayarlarının yapılması” dır. Bu durumda daha farklı kelime arayışı gereksizdir. Fakat siteniz daha genel konular içeren bir kategorideyse bir yazıda birbiriyle alakalı çok sayıda anahtar kelime grubu içermeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Asıl anahtar kelimenizin yanında seçtiğiniz bu kelimelerden de yazıya hit gelecektir. Bu sayede anahtar kelimenizin sıralamadaki rekabet oranı yüksek olsa dahi farklı farklı yerlerden hit alarak hem Google arama sıralamasında yükselmeye başlarsınız hem de asıl anahtar kelimenizle alamayacağınız hit sayısına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu durum uygun şekilde kullanılırsa ziyaretçilerinizin de hoşuna gidebilir. Ziyaretçi bilgi edinmek istediği bölümü yazınızda okuduktan sonra bu konu ile yakından alakalı bir başka konuyu da yazıda görmesi ziyaretçinin dikkatini çekecektir ve o bölümü de okuyacaktır. Ziyaretçi sizin sitenizde ne kadar fazla zaman geçirirse arama motorları sitenize o derecede kalite puanı verir. Bu puan yükseldikçe arama motorlarındaki sıranızda da yükselişe geçersiniz.

Kısacası yazınızda geçmek üzere asıl anahtar kelimenizden varyasyonlar üretiyorsunuz. Örneğin anahtar kelimemiz  “Pokemon oyna” olsun. Bu kelimeden

  • Pokemon oyunları
  • Pokemon oyunları oyna
  • Pokemon oyunu nasıl oynanır
  • Oyun oyna Pokemon
  • Flash Pokemon Oyunları
  • 3D Pokemon oyunu
  • En iyi Pokemon oyunu

şeklinde anahtar kelime varyasyonları üretebiliriz. Bu anahtar kelime varyasyonlarını Google Adwords Anahtar Kelime Aracından da yardım alarak kolaylıkla belirleyebiliriz.

Şunu da unutmamalısınız ki asıl anahtar kelimeniz diğer anahtar kelimelerden sayı bakımından daha fazla tekrarlanması gerektiğidir.

Bu dersimizin sonuna gelirken sizlere bir tavsiyede bulunayım. Anahtar kelimelerinizi yazının etiketi olarak kullanın. Bu sayede anahtar kelimeleriniz hem yazı içerisinde fazlaca geçerek yazı içi seoya büyük katkı sağlayacak hem de anahtar kelimeleriniz kendi başlığı altında farklı sayfada açılacağından arama motorları tarafından ekstra index alınacaktır. Bu durum sitenize gelen ziyaretçi sayınızı arttırır.

One comment on “Anahtar Kelime Çeşitliliğinin Yararı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.