Anahtar kelimenin önemini ve ne işe yarayacağınız daha önce genişçe açıklamıştık. Anahtar kelime seçiminin üzerinde ise ilk dersimizde kısaca durmuştuk. Bu dersimizde ise daha detaylı açıklama yapacağız.

Bir konu başlığından istediğiniz gibi çeşitli anahtar kelimeler üretebilirsiniz. Fakat seçeceğiniz anahtar kelimenin insanlar tarafından araştırılan bir kelime olması gerekir ki makalenize ziyaretçi gelebilsin. Sadece araştırılan bir konu olması yetmez. Ne kadar araştırıldığı da çok önemlidir. Aranma sayısı ne kadar fazlaysa o kadar fazla hit gelecektir makalenize. Dolayısıyla da siteniz şenlenecektir.

Makaleyi yazdıktan sonra makaleye ziyaretçi gelmediğini fark ederseniz tüm emekleriniz boşa gitmiş gibi hissedeceksiniz. Çünkü siz emek vererek bir konuyu aydınlatsanız dahi bu bilgi insanların işine yaramıyordur ki arama motorunda aratılmıyordur.

Açtığınız sitedeki makalelerin anahtar kelimeleri ne kadar popülerse olursa o kadar fazla ziyaretçi çekebilirsiniz sitenize. Bu nedenle anahtar kelime seçimi için size en uygun yöntemleri anlatacağım.

İlk tercih edilen ve çoğu kişi tarafından kullanılan yöntem Google Adwords Anahtar Kelime Aracı’dır. Size bu yöntemi örnek halinde anlatayım:

Diyelim ki sitenizde oyun kategorisinde bir paylaşım yapacaksınız. Makalenizin anahtar kelimesi ve başlığı hakkında fikir edinebilmek için Google Adwords Anahtar Kelime Aracı’na gireceğiz. Arama bölümüne oyun yazıp tarattırıyoruz. Karşımıza birçok 2-3 kelimeden oluşan anahtar kelimeler geliyor. Öncelikle eşleme türünü “Tam” yapalım sonra kelimeleri inceleyelim. Mesela benim karşıma “bakugan oyun” kelimesi çıktı. Bu kelime Google’da aylık 1600 kere arattırılıyormuş ve rekabet seviyesi de düşükmüş. Eğer ben bu kelimeyle alakalı sitemde paylaşım yapıp anahtar kelime olarak “bakugan oyna”yı tekrarlarsam listede üst sıralara gelebilirim. Bu sayede de sitem hit kazanır.

Google Adwords Anahtar Kelime Aracından bu şekilde kolaylıkla anahtar kelime seçebilirsiniz. Bu yöntemin dışında bir ücret karşılığında size çok daha iyi sonuçlar veren programlar da bulunuyor.

Şu da unutulmamalıdır ki seçtiğiniz anahtar kelime ile alakalı makale yazmalısınız. Konu ile alakasız bir makale yazıp araya belirlediğimiz anahtar kelimeleri sıkıştırırsak arama motorlarından bir süreyle hit alabiliriz fakat gelen ziyaretçi aradığını bulamayacağı için siteyi hemen terk edecektir.

One comment on “Anahtar Kelime Seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.