Makale Paketleri » Makale Siparişi » Anahtar Kelime Çalışması » Arama Motorlarında Anahtar Kelime Filtresi ve Kurtulma Yöntemi

Anahtar kelime filtresi, bazı olaylar sonucu arama motorlarının sitenizin arama sonuçlarını manipüle ettiğini düşünerek sitenize uyguladığı ağır cezalardır.

Arama motorlarında birçok nedenden dolayı anahtar kelime filtresine girebilirsiniz. Eğer filtreye girerseniz siteniz büyük zarar görür. Üstelik filtreyi kaldırtmakta kolay bir iş değildir.

Filtreye girme nedenlerinden birisi düzensiz ve sıkça anahtar kelime kullanımıdır. Arama motorunun belirlediği kurallar dışına çıkarsanız arama motoru sizin daha üst seviyelere çıkmak için uygun olmayan yöntemler yaptığınızı düşünür ve sizi filtreye sokabilir. Bu konudaki detaylı açıklamaları “Anahtar Kelime Analizi” ve “Anahtar Kelimenin Fazla Kullanımı” adlı yazılarımızda yaptık.

Filtreye girme nedenlerinden en büyüğü olarak yapay backlink edinimi ve alakasız yerlerden link alımı olarak görmekteyiz. Konunuzla hiç alakalı olmayan sitelerden ücret karşılığında binlerce backlink alırsanız arama motorunu kandıramazsınız. Böyle bir durumda arama motoru ücret karşılığı sıralamayı manipüle ettiğinizi kolaylıkla anlar ve siz durumu düzeltmedikçe sizi filtre cezası ile karşılaştırır. Bir diğer önemli neden ise anahtar kelimenizi rekabet olarak çok yüksek bir alandan seçmiş olmanızıdır. Bu duruma İngilizce ve Türkçe kelimelerden örnek vereyim. Örneğin İngilizcede “Loan” kelimesinde aşırı rekabet vardır. Özellikle Google bu kelimedeki yeni siteleri bırakın sıralamaya sokmayı, sitenin indexini bile almıyor. Türkçede ise bu duruma “Evden Eve Nakliyat” kelimesini örnek verebiliriz.

Eğer anahtar kelime filtresine girmek istemiyorsanız sitenizde ve makalelerinizde doğallığa önem verin. Birkaç sıra daha üstlere çıkabilmek için gereksiz işlere bulaşmayın.

Sitem Anahtar Kelime Filtresine Girdi. Ne yapmalıyım?

Filtreye giren siteniz ciddi bir projeyse mutlaka seo uzmanlarına danışmalısınız. Vereceğiniz bir miktar ücret ile sitenize profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Ücretsiz olarak şunları yapabilirsiniz,

 • Anahtar kelimenizle aynı ya da benzer başka bir siteden link alımı yapmak (Sitenize gelen backlinkleri opensiteexplorer.org adresinden öğrenebilirsiniz.)
 • Yazılarınızdaki anahtar kelime yoğunluğunu düşürmek
 • Siteye anahtar kelimeyle alakalı yeni yazılar girmek (bu kez eski hataları yapmayarak)
 • Gelen ziyaretçi sayısı ile alınan link sayısını dengelemek. Google internette çoğu yerde sizin sitenizin linkini görür fakat sitenize gelen kişi sayısının az olduğunu fark ederse sorun oluşabilir.
 • Anahtar kelimeyi ana sayfanızın dışında alt sayfalarınıza da kasmak.

4 comments on “Arama Motorlarında Anahtar Kelime Filtresi ve Kurtulma Yöntemi

  • Merhaba Adem Bey,

   Sevindirici haber, sitenizi kontrol ettim, filtrede görünmüyor.

   Saygılar

   • Merhaba. Bir sitenin Google kelime filtresine girip girmediğini kontrol etmek için bir araç var mı acaba? Siz nasıl kontrol ettiniz merak ettim.

 1. Merhaba, anahtar kelimemde sitem ilk 500 de görünmüyor. Web master tools da herhangi bir uyarı yada spam bildirimide yok ama site beşiktaş yada bjk anahtar kelimesinde görünmüyor. Sorunu bulamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.