Makale Paketleri » Makale Siparişi » Email Pazarlama » E-mail Pazarlama ile İlgili Kavramlar

E-mail pazarlama, pazarlama yöntemlerinin internet ortamında e-posta yolu ile uygulanan bir şeklidir.  Bu nedenle pazarlama ile ilgili temel kavramların tamamını içerir.

Pazarlama, firmaların ürettikleri ürün veya hizmetleri potansiyel müşterilerine tanıtmak amaçlı yaptıkları faaliyetlere verilen isimdir. Pazarlamanın en temel kavramı üründür. Pazarlamadan söz edilebilmesi için ortada pazarlanacak bir ürünün olması gerekir. Diğer e-mail pazarlama kavramları ise ihtiyaç ve taleptir.

Müşterilerin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda firmaların müşterilerin kullanımına sundukları her türlü mal ve hizmete ürün adı verilir. Müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda ürünler de değişkenlik gösterebilir. E-mail pazarlama yöntemiyle herhangi bir ürün pazarlanmadan önce o ürünün pazarlanacak olan müşterinin ihtiyaçlarına uygun olup olmadığı ön araştırmayla tespit edilmelidir.

E-mail pazarlamanın bir diğer temel kavramı ihtiyaçtır. İhtiyaç, herhangi bir kişinin herhangi bir şeyin yokluğunda hissettiği rahatsızlık duygusudur. Soyut ya da somut kavramlarla ifade edilebilen bir kavramdır. İnsanların temel ihtiyaçları; yeme, içme ve uykudur. Bunlar somut ihtiyaçlardır. Sevgi ve saygı gibi ihtiyaçlarsa soyut ihtiyaçlardır. İnsanların temel ihtiyaçlarının yanı sıra eğlenme, yaşam standartlarını yükseltme, kalite gibi zorunlu olmayan ihtiyaçları da vardır. Bu zorunluluk kavramı yaşamsal olarak zorunluluğu ifade etmektedir. Kimi insanlar için kalite vazgeçilmezdir. Kalite ihtiyaçlara ve kullanıma uygunluk seviyesidir. Firmalar, uzun vadede ayakta kalabilmek için müşterilerinin kullanımına uygun ürünleri pazarlamak zorundadır.

Talep, herhangi bir ürünün müşteriler tarafından para ödemek kaydıyla istenmesidir. Talep, ihtiyaç ve isteklerin bir fonksiyonudur. Müşteri zevk ve tercihlerine göre de değişkenlik gösterebilir.  Firmalar müşterilerinin talepleri doğrultusunda ürünlerinin üretimini gerçekleştirir ve bu ürünlerin piyasaya arzını sağlarlar.

Yukarıda anlatılan kavramların yanı sıra e-mail pazarlama yönteminde bulunan kavramlar arasında müşteri, potansiyel hedef kitle ve tüketici gibi kavramlarda yer alır. Potansiyel kitle, firmanın hedeflediği müşteri kitlesine ulaşabilmesi için tanıtımını ve pazarlamasını yapacağı ürünleri sunduğu kitledir. Bu kitlenin, firmanın pazarlama stratejileri sonucunda müşteri durumuna gelmeleri hedeflenir. Müşteri ise bir firmanın ürettiği ürünleri, düzenli olarak satın alan ve tüketen kişilerdir. Tüketici, firma tarafından üretilen ürünü son aşamada kullanan kişilere verilen addır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.