Makale Paketleri » Makale Siparişi » Email Pazarlama » E-mail Pazarlama ile Nasıl Para Kazanılır?

Bu yazıya başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var; e-mail pazarlama yöntemiyle para kazanabilmeniz için herhangi bir ürün ya da hizmet sunabilecek bir firma ya da işletme olmanız gerekmektedir. Size para kazandıracak olan gönderdiğiniz e-postaların fazlalığı sonucunda, ulaşabileceğiniz müşteriler ve bu müşterilere satacağınız ürün ya da sunduğunuz hizmet karşılığı alacağınız ödemelerdir. Sadece e-posta gönderilerek para kazanılması hayalden öteye gidemez.

E-mail pazarlama yöntemiyle para kazanma da mantık çok basittir. Ne kadar çok hedef kitleye ulaşılırsa; firmanın ürettiği ürün ya da hizmetin alıcı potansiyeli yani müşteri sayısı artacaktır. Bu da firmanın para kazanıp kar elde etmesini sağlayacaktır.

Firmalar, sahip oldukları web sitelerinin veri tabanları aracılığıyla sistemlerinde kayıtlı bulunan müşterilerinin e-mail adreslerine e-mail göndererek ürünlerinin tanıtımını yapar ve fiyatları hakkında bilgi verir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için firmaların, öncelikle müşterilerinden e-mail adreslerinin edinmeleri gerekir. Bu e-mail adreslerinin elde edilebilmesi için birçok çeşitli yol vardır. Bunların başında sosyal paylaşım siteleri gelmektedir. Firmalar, bu sitelerdeki uygulamaları sayesinde müşterilerinin e-mail adreslerini edinebilir. Bir başka yol ise çeşitli stantlar aracılığıyla müşterilerden e-mail adresleri toplanabilir. Bunların dışında firma, ürününü satın aldığı anda müşterisinden cep telefonu ve e-mail adreslerini isteyebilir. Günümüzde birçok alışveriş noktasında bu uygulamalar mevcuttur.

Firmaların, mail adreslerini toplamalarından sonra bu adresleri e-maillerin gönderilme aşaması gelmektedir. Bunun için firmaların kullanabilecekleri kullanılan 2 yöntem mevcuttur.  Bunlardan birincisi DNS ile toplu mail gönderimi ve ikincisi ise SMTP ile mail gönderimidir.

DNS ile toplu mail gönderimi, çeşitli programlar yardımıyla kolayca yapılabilen bir gönderme şeklidir. Fakat bu şekilde mail gönderimin kolay olmasının yanı sıra yavaş ve başarısız olma gibi dezavantajları bulunuyor. Ülkemizde artık bu şeklide mail gönderimi yapılmamaktadır. Bunun nedeni kullanıcıların şikâyetleri doğrultusunda, spam olarak işaretlenen maillerin gönderiminin engellenmesidir.

Bir diğer toplu mail gönderim şekli ise SMTP ile gönderim şeklidir. Bu yöntemle mail gönderilebilmesi için firmanın hosting firmasında bir sitesinin olması gerekir.

Firmaların az zamanda çok sayıda müşteriye ulaşarak ürün satışını gerçekleştirebilmeleri ve para kazanabilmeleri gönderecekleri mail sayısıyla doğru orantılı olarak değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.