Makale Paketleri » Makale Siparişi » Email Pazarlama » E-mail Pazarlama Nasıl Yapılır?

Pazarlama, firmaların ürettikleri ürün veya hizmetleri potansiyel müşterilerine tanıtmak ve satış amaçlı yapılan faaliyetlere verilen addır. E-mail pazarlama internet ortamında yaygın olarak kullanılan, firmalar tarafından en çok tercih edilen, kitlelere ulaşmak için e-posta yolunu kullanan pazarlama şeklidir.  Son derece etkin ve kullanımı firmalar için son derece ekonomik olan e-mail pazarlama yöntemi sayesinde hedef kitlelere ulaşmak ve onları müşteri olarak kazanmak diğer pazarlama yöntemlerine nazaran daha verimlidir.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin yavaş yavaş etkinliğini kaybederek demode olduğu bu teknolojik çağda artık neredeyse her firmanın e-mail pazarlama yöntemlerini kullandıkları görülmektedir. Dinamik çağa ayak uyduramayan her firmanın sonu kaçınılmazdır. Bu nedenle nasıl ki insan ihtiyaçları sınır tanımıyorsa firmalarında bu ihtiyaçları karşılama azmi sınır tanımamalıdır. Bu noktada firmaların e-mail pazarlama yöntemini kullanmaları ve müşterileriyle doğrudan temas ederek onları kendilerine çekmeleri gerekmektedir.

Firmaların e-mail pazarlama yöntemini kullanabilmeleri için bir web sitesine ihtiyaçları vardır. Bu web sitesi aracılığıyla e-mail göndererek ürünlerini pazarlayabilir ve satışını gerçekleştirebilirler. Tabi bu web sitesinin gelişmiş grafik tasarımı, kolay erişilebilir ara yüzleri ve güvenli gezinme imkanlarını sunması gerekir. Firmalar bu web sitesi aracılığıyla sistemlerine potansiyel müşterilerinin kayıt olmasını sağlayabilir ve bu sayede pazarlanmak istenen ürün ya da hizmetin tanıtımını yapan mesajları e-mail yolu ile müşterilerine sunabilir.

Firmaların web sitelerine hedef kitleleri toplayabilmeleri için uygulamaları gereken pek çok alternatifli yöntem vardır. Bu yöntemlerin en başında sosyal paylaşım siteleri yer almaktadır. Firmalar bu sitelere reklamlarını vererek hedef kitlelerin dikkatini çekmeyi ve onları kendi web sitelerine yönlendirmeyi amaç edinerek yöntemlerini uygulamalıdırlar.

Firmaların hedef kitlelerini belirlerken dikkat etmeleri gereken unsurlar vardır. Müşterilerinin gereksinimlerine, ihtiyaçlarına ve tercihlerine uygun ürünlerin bilinmesi gerekir ve buna göre bir pazarlama yapılmalıdır. Firmaların sırf ürünü pazarlamak amacıyla müşteriye hitap etmeyen bir ürünün özelliklerini ve fiyatını içeren bir e-mail atmamaları gerekir. Bu bağlamda hedef kitlesinin ihtiyaçlarının saptanabilmesi için çeşitli form ya da anketler aracılığıyla bir ön tarama yapılabilir. Bu tarama işlemlerinin analizi sonucunda hangi ürüne ilgi duyabileceği saptanarak e-mail pazarlaması yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.