E-mail pazarlama, gelişmekte olan çağımızda yaygın olarak kullanılan, internet aracılığıyla birçok firma ve markanın başvurduğu pazarlama yöntemlerinden birisidir.  Adından da anlaşılabileceği gibi e-mail pazarlama, firmalar tarafından e-posta yolu ile doğrudan müşteri kitlesine hitap eden pazarlama biçimidir.

Neredeyse her insanın kendi kişisel ihtiyaçları ya da kurumsal nedenlerden dolayı e-posta hesabı bulunmaktadır. Hepimizin ihtiyaçları farklıdır bu nedenle e-posta kullanım amaçlarımız da değişkenlik gösterebilir. Düzenli olarak günlük e-posta gelen kutusunu kontrol eden müşteri potansiyeli firmaların ilgisini çekmektedir.

Günümüzün en etkili iletişim araçlarından birisi hiç kuşkusuz ki internettir. Hatta belki listenin en başında gelmektedir. Artık birçok ihtiyacımızı, bilgisayar masasının başından kalkmadan karşılayabilme imkanına sahibiz. Herhangi bir ürünü inceleyebilir, satın alabilir ya da satabiliriz.

İnternetin bu kadar yaygın kullanıldığı bir ortamda firmalarında pazarlama yöntemlerini gelişmiş internet ağına göre uyarlamaları son derece doğaldır. Firmalar, ürettikleri ürün ya da hizmetin tanıtımını, satış fiyatını ve kampanyalarını e-mail yolu ile müşteri kitlelerine doğrudan ulaştırarak etkili bir biçimde ürün ya da hizmetlerini pazarlama imkanına sahip olurlar.

Örneğin; bir ayakkabı markası ürettiği yeni model ürününün reklamını yapmak istiyor. Marka bu reklamı birçok farklı yöntemle yapabilir ve ürününü pazarlayabilir. Markanın televizyon gibi görsel medya aracında reklam verdiğini düşünelim. Hem maliyet açısından yüksek hem de ürünün tüm özelliklerini anlatamayacak kadar kısa bir reklam olacaktır.

Ürünün, sadece görsel olarak şekli ve konforundan bahsedilebilecektir. Ayrıca reklam sırasında izleyicilerin kanalı değiştirme olasılığı da yüksektir. Ancak firma; müşterisine bu yeni ürettiği ayakkabının özelliklerini, fiyatını ve resimlerini içeren bir e-mail yollarsa hem daha az maliyetli hem de geri dönüşümü yüksek bir pazarlama biçimini tercih etmiş olur.

E-mail pazarlama yönteminin geri dönüşümü yüksektir; çünkü ürünün tanıtımı ile müşteri arasına dış çevre faktörleri girmez. Kişi dikkatini ürüne vererek onu inceleyebilir.

E-mail pazarlama yöntemini kullanarak verdikleri hizmetin reklamını yapan birçok kuruluş da mevcuttur. Örneğin; yerel bir dershane uygun fiyatlarda KPSS kursu vermektedir. Dershane için görsel ya da yazılı medyada reklam vermek ve verecekleri hizmeti pazarlamak yüksek maliyetlidir. Ancak dershane e-mail pazarlama yöntemini seçerek bu maliyetten kurtulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.