Makale Paketleri » Makale Siparişi » Email Pazarlama » E-mail Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar, artık internette geçirdikleri zamanın belirli bölümünü e-maillerini okumaya ayırabiliyor. E-mail pazarlamanın firmalar açısından önemli bir yöntem olduğu herkes tarafından kabul gören bir varsayımdır. Firmaların bu denli önemli bir pazarlama aracını en etkin şekilde kullanabilmeleri onların uzun dönemde elde edecekleri kar açısından son derece önemlidir. Firmaların e-mail pazarlama yöntemini kullanırken dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bu yazıda açıklanmaya çalışılmıştır.

Firmalar, gönderdikleri e-maillerin kesinlikle spam olarak işaretlenmemesi için özen göstermek durumundadır. Bunun için konu satırı ve içeriğindeki kelimeler özenli seçilmelidir.  Gönderilen e-mailin içinde tıklanabilecek bir link olmalı ve bu link müşterinin kolaylıkla fark edebileceği bir biçimde e-maile yerleştirilmelidir.

Gönderilecek olan e-maillerin kişilere özgün olmasına dikkat edilmelidir. Buradaki kasıt her müşteriye ayrı e-mail gönderilmesi değildir. En azından gönderilecek olan e-maillere gönderilen kişilerin isimleri yazılabilir. E-mailin içinde kendi ismini okuyan müşteri gelen e-maili daha özen göstererek okuyabilir. Müşterinin firmaya olan sempatisi artabilir.

Firmalar, müşterilerine belirli periyotlarla e-maillerini göndermelidir. Bu zaman periyotları ve e-maillerin sıklığı müşteriyi rahatsız etmeyecek düzeyde olmalıdır. Firmanın amacı müşteri ile olan bağı koparmamak ve yeni ürün ve kampanyaları müşteriye tanıtmak olmalıdır.

Firmanın, sitemine kayıt olmak isteyen müşterilerine kesinlikle bir onay e-maili göndermesi gerekmektedir. Herhangi birisi firmanın sistemine katılmak istediğinde bu işlem uygulanmalı ve son onay kısmı o kişiye bırakılmalıdır.

Firma, ne istediğini müşterisine belirtmelidir. Yeni çıkan ürünlerini almaları, herhangi bir kampanyaya dahil olmaları gibi konuları müşterilerine iletmelidirler.

Ellerindeki üyeleri tutmak ya da yeni üyeler kazanmak için firmalar, müşterilerine çeşitli kolaylıklar ve hediyeler sunmalıdır. Bu sayede müşterinin firmaya olan ilgisi arttırılır. Firmanın e-mail listelerindeki kişi sayısının fazlalığı son derece önemlidir. Bu nedenle firmanın karını arttırabilmesi için öncelikli hedefi sistemine kayıtlı olan kişi sayısını arttırmak ve mevcut olan kişileri tutmak olmalıdır.

Bu anlatılanlara son olarak firmanın göndereceği e-mail içerisine; firma bilgileri ve abonelik iptal linki eklemeleri gerekir.

Yukarıda anlatılan konulara özen gösteren firmaların e-mail pazarlama sonucunda elde edecekleri başarı ve buna bağlı karları kaçınılmazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.