Makale Paketleri » Makale Siparişi » Email Pazarlama » E-mail Pazarlamada Etkili E-mail Oluşturma

Geleceğin pazarlama yöntemleri arasında tek başına ilerleyecek olan e-mail pazarlama yöntemi mal ve hizmet üreten çoğu firmanın satış rakamlarının lokomotifi durumuna gelmiştir. Peki, bu firmaların, en çok güvendiği pazarlama yönteminin, müşteriyi çekmesindeki sır nedir?

Ciddiye alınmayan ve kolaymış gibi görülen her işin arkasından başarısızlık gelir. Firmaların, e-mail pazarlama yöntemini seçmeleri onların karlarını garanti etmez. E-mail pazarlama yöntemini tercih eden firmaların, müşterilerine yolladıkları e-maillerde uymaları gereken önemli noktalar vardır. İyi bir e-mail oluşturulup müşteriye yollanmaz ise e-mail pazarlama yönteminin etkinliği ve geri dönüşümü azalır. Bunun sonucunda firmanın hedeflediği müşteri sayısı ve kar elde edilememiş olur.

Etkili bir e-mail oluşturabilmeniz için; ilk önceliğinizin mail başlığınızın, müşterinin dikkatini çekecek etkili bir başlık olmasına özen göstermek olması gerekir. İyi ve etkili bir konu başlığı kullanılmaz ise müşterinin o e-maili açma olasılığı düşer. Bu durumda firmanın istemediği bir durumdur ve firmanın zararına sonuçlanır.

Konu başlığı, müşteriye yollanan bültenin içinde ne olduğunu anlatabilmelidir. Konu başlığı etkileyici olmalı, öneri içermeli ve müşteride merak uyandırmalıdır. Bunların dışında koyacağınız başlık uzun olmamalı ve müşteri tarafından bir bakışta okunabilmelidir. Ayrıca uzun başlık konulan e-maillerin spam filtreleri tarafından yakalanma ihtimali yüksektir. Bu da e-maili alacak olacak olan müşterinin firmaya ilgisinin azalmasıyla sonuçlanacaktır.

İyi bir e-mail hazırlanırken dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise, e-mailin açılıp açılmadığının saptanabilmesini sağlayacak bir bağlantı içermesidir. Bu firmanın belirlediği bir internet sitesinin linki olabilir. Bu sayede linke tıklayan müşterinin e-maili okuduğu saptanmış olur ve e-mailin başarısı tescillenir.

Oluşturulacak olan e-maillerde gereksiz görselliklere yer verilmemelidir. Bu durum müşterinin gözlerini yorabilir ve e-maili okumayı bırakabilir. Bunun yerine sadece tanıtılacak olan ürünün resimleri göze hoş gelen bir tema ile e-mail içine yerleştirilmelidir. E-mail içindeki yazı düzeni müşterinin kolaylıkla aradığını bulabileceği düzende olmalıdır. Örneğin ürünün özelliklerini anlatan satırlar arasına üstelik çok ucuz gibi bir ifadenin konulması yanlıştır. Yalın ve akıcı bir dille ürünün özellikleri anlatılmalı e-mail gereğinden uzun tutulmamalıdır. Bu anlatılanların tamamına uyulduğu takdirde etkili bir e-mail hazırlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.