Makale Paketleri » Makale Siparişi » Email Pazarlama » E-mail Pazarlamada İzinli Mail Gönderimi

E-mail pazarlama yöntemini kullanan firmaların, müşterilerine ulaşabilmeleri için onlara e-mail göndermeleri gerekmektedir. Bunu da sahip oldukları web sitesi aracılığıyla sistemlerinde kayıtlı bulunan e-mail adreslerine gönderme işlemiyle gerçekleştirmektedirler.  Firmaların gönderdiği bu e-mailler gönderiliş yöntemine göre ikiye ayrılırlar. Bu yazıda e-mail pazarlamada izinli mail gönderimi anlatılacaktır.

E-mail pazarlamada kullanılan izinli mail gönderimi, firmalara izinsiz mail gönderimine oranla daha az para kazandırsa da tavsiye edilen ve düzenli bir biçimde uygulanması gereken mail gönderme yöntemidir.  Bu pazarlama yöntemini her firmanın uygulaması gereken bir yöntem olarak nitelendirmek yanlış olmaz. Bu yöntemin temel amacı daha önce bir şekilde firma ile bağlantıya geçmiş olan müşterinin (örneğin; müşterinin, firmanın ürettiği bir ürünü satın alması) firma ile bağlantısının kesilmemesini sağlamaktır.

İzinli mail gönderimini tercih eden firmaların amacı para kazanmaktan çok ellerindeki müşteri kitlesini tutmak, marka değerini yükseltmek ve kaliteyi arttırmaktır. Bu sayılanları gerçekleştiren firmaların müşteri potansiyeli de zaman içinde artacaktır ve bu sayede firma uzun dönemde kar elde edecektir.

İzinli mail gönderiminin sağlanabilmesi için müşterilerin e-mail adreslerinin bir şekilde firma tarafından elde edilmesi gerekmektedir. Bu mail adreslerinin tamamen müşterinin izni ile firma tarafından web sitesine kaydedilir.  Mail adreslerinin elde edilmesinde stantlar, sosyal paylaşım siteleri ve mağaza satış noktaları kullanılabilir.

Firmalar, periyodik zaman aralıklarında müşterilerine, ürünlerinin tanıtımını yapmak, kampanyaları duyurmak ve çeşitli hizmetleri sunabilmek amacıyla izinli mail gönderimini kullanırlar. İzinli mail gönderiminin esas aldığı temellerden birisi de müşterilerini rahatsız etmeyecek şekilde ve mümkün olduğunca az sıklıkta gönderilmeleridir. Sürekli olarak gönderilen mailler bir süre sonra müşteriyi sıkacak ve müşterinin o firmayla olan alışverişinin son bulmasına neden olacaktır. Bu yüzden firmalara izinli mail gönderim yöntemini uygulamaları tavsiye edilmektedir.

Müşteri, bir firmadan aldığı benzer içerikli mailleri bir daha almak istemeyebilir. Bu nedenle izinli mail gönderiminde mutlaka  “bir daha bu siteden mail almak istemiyorum” seçeneğinin bulunması gerekir. Bu sayede firma, müşterilerine; gelen kutularının gereksiz maillerle dolmasını engelleme olanağı sağlar. Kısa vadede firmalara çok fazla para kazandırmasa da izinli mail gönderimi uzun vadede firmalara büyük fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.