Makale Paketleri » Makale Siparişi » Email Pazarlama » E-mail Pazarlamada İzinsiz Mail Gönderimi

E-mail pazarlama yöntemini kullanan firmaların müşterilerine mail göndermeleri ve ürünlerini tanıtıp satış yapmaları gerekmektedir. Firmalar web sitelerinin sistemlerinde kayıtlı bulunun mail adreslerine mailler göndererek hem müşterileriyle bağlantıyı koparmamak hem de daha çok satış yaparak kar elde etme amacındadırlar. Firmaların mail gönderim şekline göre gönderdikleri mailler; izinli ve izinsiz olmak üzere ikiye ayrılır.

İzinsiz mail gönderimi, firmaların veri tabanlarında bulunan yüz binlerce sayıdaki mail adreslerine çok sık bir şekilde sürekli olarak mail göndermeleridir. Burada firmaların amacı çok kısa süre içerisinde çok büyük kar elde etmektir. İzinsiz mail gönderimi sonucu gönderilen maillerin bir süre sonra spam olarak işaretlenmesi kaçınılmazdır. Çünkü sürekli olarak yollanan mailler bir süre sonra müşterinin bıkmasına ve rahatsızlığına yol açar. Müşteri bu nedenden dolayı firmaya soğuyabilir hatta ürünlerini almaktan vazgeçebilir.

E-mail pazarlamadaki izinsiz mail gönderimi etik olmamakla birlikte illegal bir mail gönderim yöntemi değildir. Sonuçta firmalar kendi web sitelerinin sistemlerindeki a-mail adreslerine mailleri göndermektedir. Bu mail adreslerini firmalar müşterilerinden sosyal medya ya da stantlar gibi noktalardan edindikleri için yasal bir yaptırımı yoktur.  Her ne kadar illegal bir yöntem olmasa da vurguladığımız gibi etik değildir. Firmalara kısa vadede çok para kazandırabilecek olsa da izinsiz e-mail yöntemi firmalara tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Firmaların müşterilerine binlerce mail gönderebilmeleri için kendilerine ait bir mail veri tabanlarının olması gerekmektedir. Firmalar bu veri tabanlarını kendileri oluşturabilecekleri gibi mail reklam firmalarından da edinebilirler. Bu veri tabanının oluşturulmasından sonra firmalar çeşitli yollarla topladıkları mail adreslerine çok sık sayıda maili çok sık zaman aralıklarında mail göndermeye başlarlar. Her ne kadar müşterileri bir süre sonra rahatsız edici olsa da çoğu firma hala bu şekilde izinsiz mail gönderimi uygulayarak kar elde etme amacındadır. İlk etapta hedeflerine ulaştıkları da doğrudur. Fakat ne markalaşabilmiş ne de kaliteli ürün üreten firma sıfatını alabilmişlerdir. Sürekli ve rahatsız edici şekilde mail alan müşteri artık gelen mailleri okumadan silme yoluna bile gidebilir. Bu da firmanın yararına olmayacaktır. Uzun vadede müşteri kaybı ve zararla sonuçlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.