Pazarlama, herhangi bir firmanın ürettiği mal ya da hizmeti satabilmek adına uyguladığı her türlü tanıtım ve kampanya gibi araçların bütününe denir. İçerik pazarlama kavramındaki içerik terimi, insanlarda ilgi uyandıran ve dikkat çeken verileri bir bütünlük içerisinde sunan bilgi ya da mesajlardır. Bu açıklamaların ışığında içerik pazarlama, firmaların müşterilerinin ilgisini çekecek, ihtiyaçlarını anlamalarını ve bu ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmelerini sağlayan bir pazarlama yöntemidir.

Geleneksel reklamcılığın günümüzde artık önemini yitirdiği kabul edilmesi gereken bir gerçektir. Reklamcılık ve pazarlama sektörünün son ulaştığı nokta içerik pazarlamadır. Dünya çapında 2 milyar internet kullanıcısının olduğu ve bu rakamın gün geçtikçe arttığı düşünüldüğünde internet tabanlı bir yaklaşım olan içerik pazarlamanın firmalar tarafından vazgeçilmez olduğu aşikardır.

İçerik pazarlama yönteminin müşterilere ulaşabilmek adına kullandığı araçlar Facebook, Twitter ve YouTube gibi paylaşım siteleridir. Hedef kitlesini geniş tutarak müşteri potansiyelini arttırmak isteyen firma, satmak istediği ürün için televizyon reklamı vermek yerine artık internet ortamında bir video yayınlayarak bu amacına ulaşmaktadır. Bu sayede televizyon reklamı için harcayacağı paranın çok küçük bir oranını harcayarak daha fazla sayıda kitleye ulaşmış olacaktır. Örneğin; Facebook ortamında yayınlanmış bir videoyu düşünün. İzlenme sayısının videonun beğenilmesiyle doğru orantılı olarak artacağı kesindir. Firmanın yayınladığı videoyu başlarda 10000 kişinin izlediğini ve bu izleyenlerin yarısının bu videoyu paylaştığını varsayarsak videonun yayılması ile firmanın hedef kitlenin genişlemesi ile sonuçlanacaktır. Bu şekilde yapılmış bir reklamın başarısı kaçınılmazdır.

Firmaların içerik oluştururken kullanabilecekleri pek çok yöntem vardır. Bunlardan en etkin olanların bir tanesi de makale yazmaktır. Firma satmak istediği ürün için tanıtım makaleleri yazdırabilir ve bu makaleleri içerik tabanlı web sitelerinde yayınlayabilir.

Dünya çapında çok yaygın bir şekilde kullanılan bu içerik pazarlama yöntemi henüz Türkiye de içerik alt yapılı sitelerin mevcut olmadığından dolayı yaygın değildir. Ülkemizde içerik pazarlama yönteminin bir kolu olan e-mail pazarlama yöntemi daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ekonomiler gelişiyor, insan ihtiyaçları artıyor ve içerik pazarlama firmalara inanılmaz karlar sağlamalarında en büyük desteği veriyor. Hal böyle olunca Türkiye’de de bir gün içerik tabanlı sitelerin olacağını umut ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.