Makale Paketleri » Makale Siparişi » İnternet Pazarlama » İnternet Pazarlama İş Modelleri

İnternet pazarlamada birçok iş modeli bulunmaktadır. Bunların artırılması sizlerin hayal gücüne bağlı olmasına rağmen şimdiye kadar oluşmuş iş modelleri üzerinden de pazarlama işlerine girebilir ve iyi gelirler elde edebilirsiniz. İnternet pazarlamada en çok tutulan iş modeli e-ticaret olmaktadır.

E-ticaret nedir?

E-ticaret, insanlar sanal dünyadan ticaret yapmasına verilen addır. Genellikle insanlar bu iş modelinde kendilerine yer bulmak için çok zaman harcarlar ancak yine de çoğu kişinin hayali gün yüzüne çıkmadan kaybolmaktadır. E-ticaret çok tecrübe isteyen bir iş modelidir. İnternet pazarlamada iş modelleri arasında en çok tecrübe ve bilgi isteyen e-ticaret, tecrübeye ve çalışmaya bağlı olarak ekmek vermektedir. Önemli olan piyasaya yeni bir soluk getirmek yani yapılmayanı yapmaktır, yoksa olan bir şeyi tekrar tekrar yapmak e-ticarette bir şey kazandırmayacaktır.

E-ticaret internet pazarlamada iş modellerinin temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle internet üzerinde pazarlama işlerine girecek olanlar ilk olarak e-ticaret konularında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. E-ticaret konularında bilgi sahibi olmak için de Türkiye’de e-ticaret konusunda devrim yapan Sina Afra (Markafoni CEO’su) ve Baybars Altun gibi girişimcilerin bloglarını ve kitaplarını takip etmelidir. Her girişimcinin internet ortamında adımlarını sağlam atmak için kendine göre yöntemleri vardır, her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi… İnternet pazarlamada iş modelleri arasında E-ticaretten sonra reklam işleri gelmektedir.

Pazarlamada reklam sektörü nasıl işe yarar?

Pazarlamanın en büyük silahı reklamdır, reklam olmasa ticaret oranları bir hayli düşebilirdi. Günümüzde reklama en ufak bir ihtiyacı olmayan Ülker, Pınar, Sütaş gibi markaların hâlen aktif olarak reklam yaptığını görebilirsiniz. Üstelik reklamlarını sadece televizyonlarda değil internet ortamında sitelerde ve sosyal medyada da yapmaktadırlar. İnternet pazarlamada da aynı şekilde reklam büyük önem arz etmektedir. İnternet pazarlamada iş modelleri arasında E-ticaret ve Reklamı saydık diğer bir modelimiz de av dediğimiz müşteriyi yakalama yöntemleridir. Bu yöntemlerin her biri Müşteri yakalama yöntemi adı verilen genel bir başlık altında incelenmektedir.

Müşteri yakalama yöntemleri nelerdir?

  • Müşterinin ilgisini çekebilecek, reklam, video, insert baskı vb yapmak, yaptırmak.
  • Viral reklam kullanmak
  • Hitap ettiğin müşterinin davranışlarını kontrol etmek ve kontroller sonucunda elde edilen verileri ve mecraları kullanmak ( Fare yoluna yem koymak gibi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.