Makale Paketleri » Makale Siparişi » İnternet Pazarlama » İnternet Pazarlama Nasıl Yapılır?

İnternet bütün dünyayı birbirine bağlayan çok büyük bir ağ. Artık gelişen 3g teknolojisi ile hareket halindeyken bile içinde bulunduğumuz bu ağda çok fazla vakit geçirmekteyiz. Bu da ticari firmaların iştahını kabartmakta. Pazarlama ve reklam adına çok aktif bir alan. Ve artık firmalar internet üzerinden ürün ya da hizmet pazarlamaya, radyo ve televizyondaki tanıtımlara ayırdığı bütçe kadar belki de daha fazla bütçe ayırmaya başladı.

Çünkü çok sayıda potansiyel müşterinin bulunduğu bir yer ve yapacağınız tanıtım 7 gün ve 24 saat boyunca hedef kitleye ulaşabilmekte. Bu durum internet pazarlamanın önemini vurguluyor. İnternet pazarlama ile ilgili birçok teknik mevcut. Şimdi bu tekniklere kısaca göz atalım ve biraz daha detaylandıralım.

İnternet pazarlama deyince aklımıza ilk olarak arama motoru optimizasyonu geliyor. Çünkü toplum olarak aradığımız içeriğe genelde arama motoru kullanarak ulaşıyoruz. Bu da firmaların rekabet edecekleri anahtar kelimede üst sıralarda çıkması gerektiği anlamına geliyor. Bunu gerçekleştirmeleri adına hem seo yani arama motoru optimizasyonu yapabilirler ya da adwords denilen sistem ile para karşılığı reklam sonucu olarak üst sırada yer alabilirler. Fakat her ne kadar üst sıralarda çıkarsa çıksın kullanıcı yâda firmaların baktığı gözlükle müşteriye kaliteli bir web sitesi deneyimi yaşatılamazsa sonuç olarak başarılı olunamamış olur. Yani tüketici reklamı izler ama ürünü almaz. Yani pazarlama arama motoru optimizasyonundan sonra firma sitesinde de önemini sürdürür. Sitedeki içerik veya ürün kullanıcıyı cezp edilmelidir.

Sosyal medyayı kullanmak da internet pazarlamanın önemli yöntemlerinden birisidir. Günümüzde Facebook, Twitter gibi milyonlarca kullanıcısı bulunan sitelerde artık firmaların yavaş yer aldığı sosyal ağ oluşumlarıdır. Birçok firma resmi Facebook ya da Twitter sayfasından ürün tanıtımı yapmakta veya hizmetini bir şekilde kullanıcıya tanıtmakta ve satmakta. Bazı küçük kampanyalarla da bu sayfaları takip eden kullanıcı sayısını artırmaktalar. Bu işleri yapan kişiler de artık kendini sosyal medya uzmanı olarak görüyorlar ve literatüre yeni bir meslek kazandırmış durumdular.

Kullanıcıların çok fazla yaptığı bir eylem de video izlemek. Dolayısıyla ilgi çekici videolar hazırlanması -ki günümüzde viral reklam ya da video olarak bilinir- internet pazarlamanın önemli ve uygulanması etkili yöntemlerindendir. Bütün bunlar uygulandığında internet pazarlama etkili bir şekilde uygulanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.