Makale Paketleri » Makale Siparişi » İnternet Pazarlama » İnternet Pazarlama Olumlu Yönleri

İnternet pazarlama firmaların tanıtımını yapacağı ürün ya da hizmeti internet aracılığıyla kişilere sunmasıdır. Bu durumda interneti kavramak bu işte başarılı olmanın temel anahtarı olarak gözükmektedir. İnterneti iyi algılayan firmalar internet pazarlamada başarılı olarak kar marjını da artıracaklardır.

İnterneti iyi algılayamayan firmalar ise gerileyecektir. Çünkü şu anda internet pazarlama çok önemlidir ve gelecekte daha da önem kazanacaktır.

İnternet pazarlama ile birlikte firmalar pazarlama anlayışlarını internete uygun olarak yönlendirmektedirler. Bu alan yeni ortaya çıktığı için birçok farklı teknik denenecektir. Başarılı olma garantisi hiçbir zaman olmasa da bu sayede deneyimler kazanılacak ve yola devam edilecektir. Bu sayede de birtakım yeni meslekler de kazandırılmıştır. Şimdi biraz internet pazarlamanın olumlu yönlerini inceleyelim.

Öncelikle firmalar internete ayırdıkları bütçelerle daha etkili pazarlama şansı yakalayacaklardır. Zira televizyon ve radyoya oranla hitap edilen kitleye her an ulaşabilmeleri bunun başında gelmektedir. İnternet pazarlama tekniklerinden birisi de arama motoru sıralama sayfasında üst sıralarda olabilmek adına yapılan çalışmalardır. Seo danışmanlarına gerekli ücretler ödenerek üst sıralarda çıkmaya çalışılır. Burada da rekabet fazla olduğundan bu durumda tüketici bir nebze de olsa karlı olacaktır. Rekabetin artması hem kaliteyi artıracak hem de fiyatı düşürecektir. Firmalar ayrıca bütün hedef kitleye kendisini özel hissettirip onlara yönelik pazarlama yöntemleri tercih edeceğinden başarı oranları da yükselecektir.

İnternetin hayatı kişiselleştirmesinden dolayı bu durumda kişiye yönelik pazarlama fazlasıyla kritik olacaktır. Facebook gibi bir sosyal medya devi kişiye özel reklam gösterimi ile nokta atışı yapabilmektedir. İlgi alanlarında spor ve sinema olan kişiye spor malzemeleri ve DVD setleri reklamları gösteren Facebook bu sayede ürünün satılma olasılığını fazlasıyla artırmaktadır.

Bu durumda Facebook reklam gösteriminden para kazanırken reklam veren firma ise nokta atışı yaparak deneme yanılma yapmadan ürününü kişiye özel olarak pazarlamış ve satmayı başarmıştır. Bu durum hem üretici hem tüketici hem de reklamı gösteren Facebook ya da herhangi bir reklam ajansı için fazlasıyla olumludur. Üretici kazanır reklam ajansı kazanır ve tüketici de ilgisi olmayan reklamları görmek zorunda kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.