Makale Paketleri » Makale Siparişi » Makale Sözlük » Makale Araştırmak, Makale Okumak Bize Ne Fayda Sağlar?

Makale okumak kitap okumaya benzer. Kitaplar gibi olaylara bakış açımızı genişletir. Düşünme kabiliyetimizi güçlendirir. Okumak, insana bilgi katar. Bu bilgiler sayesinde doğruyu daha iyi kavrayıp davranışlarımızı düzeltmemize aracı olur. Toplum içinde daha üstün bir rütbeye çıkmamızı sağlar. Bu sayede toplumu yönlendirir, saygı gösterilecek kişiler oluruz. Makale okumanın kitap okumaktan belki de tek farkı daha fazla bilgi içeriyor olmasıdır.

Birde makale ve kitap okumayan bir insanın halini düşünelim: Düşündüklerini yeterince iyi anlatamaz, bazı cümlelerde birkaç kelimeyi dahi birleştirmeyi beceremezler. Karşısındaki kişide doğal olarak onu yeterince ciddiye almaz.Yeterince makale araştırıp okumayan kişi bilgi bakımından da geridedir. Bir toplumun içindeyken, ortaya çıkacak sorunlarda bilgi sahibi olmadığından dolayı çözüm sunacak bir fikri dahi yoktur. Hatta bu durumun daha kötüsü de vardır: Hiç bir şey bilmediği halde biliyormuş gibi tavır sergileme. Bu cahil bir toplumun göstergesidir. Bir konuda makale okuyan kişi sadece o konu hakkında bilgi sahibi olmuş değildir. Makale okuduğu için bakış açısı genişleyecektir ve içinde bulunduğu soruna da yaklaşık çözümler bulabilecektir.

Bu gibi kişilerle her gün karşılaşıyoruz değil mi? Onların öğrenme istekleri yoktur. “Daha iyisini nasıl yapabilirim?, hayatıma nasıl pozitiflik katabilirim?” gibi düşünceleri yoktur. “Örnek bir kişilik miyim acaba?” demezler. Bazıları ise okuyup, araştıran kişilere saygı göstermeleri gerektiği yerde, “Memleketi sen mi kurtaracaksın?” gibisinden laflar söylemekten de geri kalmazlar.  Kahvehanelerde sabahtan akşama kadar okey taşı sesi duyulur.

Eğer siz de böyle olmak istemiyorsanız makale araştırın, makale okuyun. Bu sayede bilgi seviyeniz artar, diğer kişilerden farkınız olur. Siz herkes gibi olmayın! Kitap okuyun ki olaylara daha geniş bir çerçeveden bakabilesiniz.

Araştırmalara göre halkımızın %95 i televizyon izliyor. İzleme süreleri ise ortalama 4 saat. %4 lük bir kısmı ise kitap okuyor. Bu %4lük kısmın çoğu da düzenli bir şekilde kitap okumuyor. Bu istatistikleri göz önüne alırsak, ne kadar kötü halde olduğumuzu anlayabiliriz.

Siz sürekli araştırın, bilgi sahibi olun. Örnek kişilikler olun. Özellikle aile ortamında çocuklarız ile birlikte kitap okuyun, makale araştırın. Eğer siz çocuklara araştırma alışkanlığını kazandırırsanız o çocuklar ömrü boyunca faydalı işlerle uğraşacak, memleketini daha üst seviyelere taşıyacaktır. Gelecek nesiller cahil olmak yerine bilgili ve çözüm üreten değerli kişilikler olacaktırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.