Makale Paketleri » Makale Siparişi » Makale Sözlük » Makale Nedir? Makale Nasıl Yazılır?

Makale yazmadaki püf noktalar

Makale genel anlamıyla bir konu hakkında düşüncelerin belirtildiği yazı olarak tanımlanabilir. Ancak daha detaylı inceleyecek olursak; makale, bir görüş, bir düşünce, bir karar ve bir bilgiyi paylaşmak amacıyla yazılan, imlâ kurallarına uygun ve anlam bütünlüğü olan yazılardır. Makalede anlam bütünlüğünü yakalamak çok önemli bir noktadır. Okuyucuyu sıkmadan yazı sonuna kadar taşıyabilmek herkesin yapabileceği bir olay değildir. Bu yüzden her konuda makale yazılabilir ancak herkes makale yazamaz.

Herkes makale yazamazdan kasıt, herkes yazı yazabilir ama bu yazı makale olmazdır. Çünkü makale bir bütünlük, güzel bir dil kullanımı ve akıcılık isteyen yazılardır. Bu yüzden böyle bir cümle makale yazmanın ne kadar zor bir iş olduğunu açıklamamıza yardımcı oldu.

Makale yazmak geniş çaplı bir araştırma ve iyi bir inceleme gerektiren bir iştir. Anlatılanları güzel bir şekilde kalıba sokarak, akıcı bir şekilde anlatmak gerekir. Aksi takdirde okuyan kişi daha ilk paragrafı bitirmeden yazıyı bir köşeye atabilir. Bu yüzden okuyucunun devamlılığı için bu noktalara çok dikkat etmek gerekir. Öte yandan makaleler hangi konuda yazılırlarsa yazılsınlar genel amaçları bilgi vermek olmalıdır. İçerisinde bilgi içermeyen ve sıradan yazılmış yazıları makale olarak adlandırmak mümkün değildir. Aynı zamanda yazılan makaleler herkes tarafından anlaşılır olmalıdır. Yani birkaç kişiye özel değil de genele hitap etmelidir. Bilimsel makaleler bu konuda muaf tutulabilir, çünkü onlar kendi alanlarında uzmanlaşmış kişilerin birbirilerine hitaben yazdıkları yazılardır ve biz onları anlamakta zorluk çekebiliriz.

Kısacası makale yazmak çok emek ve gönül isteyen bir iştir.

Makale yazarken genel amaç kişiye en etkili şekilde ve en kısa sürede bilgiyi vermektir. Uzun olsun diye amaçsızca kullanılan kelimeler makalenin bütünlüğünü bozacağı gibi yazının makale özelliğini kaybetmesini de sağlar.

İyi bir makale yazmanın genel olarak 3 ana maddesi vardır: Emek, zaman ve gönül.

Makale emek ister çünkü detaylı araştırma yapılmalıdır. Zaman ister çünkü iyi bir makale yazmak için her kelimenin üzerinde düşünmek gerekir. Gönül ister çünkü makale yazmak zorla yaptırılacak bir iş değildir, Kişinin kendisi buna gönül vermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.