Makale Paketleri » Makale Siparişi » Makale Sözlük » Makale Nedir ve Makale Nasıl Yazılır

Makale nedir? Makaleler internet sayfalarında yayınlanan ve genel bilgiler içeren yazılar olduğu için akademik bir birikime ve günlerce süren araştırmalara ihtiyaç duymanıza neden olmasa da bir araştırma yapılmaksızın ve doğru bilgiler öğrenilmeksizin asla yazılamaz. Tek bir kaynak baz alınarak yazılan yazılar ise hem kalitesizdir hem de özgünlükten uzaktır. Özgün olmayan makale de yazılma amacından uzaktır ve bin bir zorluk ile yazılan o kadar yazı hem kimsenin bir işine yaramaz hem de dikkat dışı olarak yazının siteye eklenmesi durumunda sitenin arama motorlarındaki sıralamasının düşmesine neden olabilir. Bu ise site sahibinin günlerce vermiş olduğu emeklerinin ve makale yazarlarına vermiş olduğu belki de binlerce liranın bir anda yerle bir olmasına neden olabilir. Bu yüzden makale yazarken makalenin özgün olmasına ve konu bütünlüğünün olmasına dikkat etmek gerekir.

Makale nasıl yazılır sorusunun cevabı basittir. Öncelikle konu hakkında makale yazmadan önce konunun detaylı bir şekilde bilinmesi gerekir. Detaylı bir araştırma neticesinde kişi aklında ne tür bir makale yazacağını netleştirmeli ve bunu mümkün olduğu kadar zengin kelime dağarcığı ile yazıya aktarmalıdır. Farklı ve güzel kelimeler kullanmak adına yazının anlaşılabilirliğini de bozmamak gerekir. Yazınızı her kesimden insanın okuyabileceğini hesaba katarak herkesin anlayabileceği kadar basit ama edebi eserler veren insanların bile etkilenebileceği kadar da düzgün cümleler kurmaya özen göstermelisiniz.

Makale yazarken sizin dikkatinizi dağıtacak şeylerin ortamdan uzaklaştırılması önemlidir. Örnek verecek olursak bilgisayar başında yazı yazıyorken aynı zamanda arka planda bir müziğin çalıyor olması makalenizin kalitesini düşürecektir. Çünkü zihninizin bir kısmı müziğin ritmi ile ilgilenirken diğer bir kısmı da makale yazmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde kapasitenizin bir kısmını müzik ile meşgul etmiş olacaksınız. Hem müzik dinlerken yarım saatte yazdığınız bir yazıyı müzik olmayan bir ortamda 10 dakika ve belki de daha kısa bir sürede yazmanız mümkündür. O yüzden makalenizi yazarken zihninizi meşgul edecek şeyleri kendinizden mümkün derecede uzak tutmanız son derece önemlidir.

Unutulmamalıdır ki makale yazarken başka yerlerden konu veya cümle çalıntısı yapmamak makalenizin ve karakterinizin kalitesini ortaya koyacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.