Makale bir yazarın herhangi bir konudaki bir görüşünü veya görüşlerini okuyuculara anlatmak veya kanıtlamak amacıyla yazdığı bir yazı türüdür. Makale nedir sorusuna verilebilecek en uygun cevap budur. Makaleler genelde uzun yazılardır. Makalelerin uzun olmasının bir sebebi de kanıtlayıcı anlatıma sahip yazılar olmasıdır. Kanıtlayıcı anlatım ile yazının sahibi olan yazar yazısında görüşlerini belirtir ve bu görüşleri kanıtlamak için uzun uzun kanıtlar sunarak fikirlerinin doğruluna insanları inandırmaya çalışırlar.

Makalelerin konusunun ne olduğu önemli değildir, önemli olan yazarın görüşlerini belirtmesi ve bilimsel olarak bunları kanıtlamaya çalışmasıdır. Makaleler her konuda yazılabilir ve makalelerin bir diğer önemli özelliği bilgi sahibi bir insanın, bilgilerini makale aracılığıyla başka insanlara ulaştırabilmesidir. Makalelerin çeşitleri vardır. Mesela internet makalesi, bilimsel makale gibi makale çeşitleri vardır. İnternet makaleleri ve bilimsel makaleler arasında çok büyük farklar vardır.

Makale Nedir?

Makale nedir diye merak edenler internetten veya kitaplardan yapabilecekleri kısa bir araştırma ile doğru cevabı alabileceklerdir. İsteyen herkes makale yazabilir. Her konuda makale yazabileceğiniz gibi dikkat etmeniz gereken bazı önemli konular olduğunu unutmamalı ve bu önemli konulara dikkat ederek makale yazmalısınız. Öncelikle makalenizin konusunu belirlemelisiniz. Sonra yargılarınızın hepsinin birbiriyle uyumlu yani çelişmeyecek yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Makalenizde anlattığınız konuların kesinlikle doğru olduğuna emin olmalısınız. Yazacağınız makalede anlattığınız konuyu kanıtlamak amacıyla anlatım türleri olarak karşılaştırmalı anlatım, tanık gösterme ve örnekleme ile güçlendirmelisiniz.

Makale nedir sorusunun en kısa cevabı makalelerin bilgi yazıları olmasıdır. Bilgi yazılarını yazmak çok kolay olmamasına rağmen iyi bildiğiniz konularda, deneyimli olduğunuz herhangi bir konuda veya eğitimini almış olduğunuz herhangi bir konuda makale yazmanız iyi bir makale yazmanız için size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.