Makale Paketleri » Makale Siparişi » Makale Sözlük » Makale Okur Yazarlığı Nasıl Olur?

Makale bir konu hakkında savunulan görüşün ya da düşüncenin yazıya aktarılmasıdır. Bu anlamda makale yazarken doğru kelimeleri kullanmaya özen göstermek çok önemlidir. Aksi takdirde anlatmak istediğimizle yazdığımız kelimeler birbiri ile uyuşmayabilir ve yazdığımız makale hiçbir önem taşımayabilir. Daha da önemlisi yazdıklarımız yanlış anlaşılabilir. Bu tür makaleler de okuyucular tarafından pek fazla itibar görmez ve okunmaz.

Makale kültürü hayatımıza ilk olarak 1860 yılların başında Şinasi ile girmiştir. Şinasi o zamanlar çıkardığı Tercüman-ı Ahvâl gazetesinde ilk makaleyi okuyucular ile buluşturmuştur. Daha sonra Şemsettin Şami, Ziya Paşa ve Namık Kemal gibi usta kalemler bu yazı türünün gelişmesine çok büyük katkı sağlamıştır. Ancak genel itibari ile bakıldığında makale kültürü gazete ile Batı’dan gelen bir yazı türü olarak varlığını koruyor.Makaleler, bir bilgiyi paylaşmak için kullanılan bir araç olarak da görülebilir. Tarihi, dini, bilimsel ya da akademik makalelerin hepsinde genel amaç okuyucuya bilgi vermek ve bu bilgilerin doğruluğunu ispatlamaktır.

Bir makale yazılırken genel düşünce planına dikkat edilmeli, olaylar iyi kurgulanmalı ve kanıtlar iyi açıklanmalıdır. Bunların yanında “ giriş – gelişme – sonuç ” kısımlarına gerekli özen gösterilmeli ve konular bir bütün olarak okuyucuya sunulmalıdır.

Bir makale yazarı anlattıklarının geçerliliğine güvenmeli, savunduğu görüşü kanıtlarla desteklemeli, anlattıkları arasında çelişki yaşamamalı ve bunların hepsini mantık çevresinde yapmalıdır. Okuyucu ile paylaştığı konularda, okuyucuları inandırmak adına örnekler paylaşmalı, karşılaştırma yapmalı ve tanık göstermeli ki anlattığı şey nesnel bir görüntü kazanabilsin.

Makale yazı türü bir çok düz yazı türü ile karıştırılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de denemelerdir. Ancak makaleler denemelerden çok farklıdır.

Bir denemede yazar seçtiği herhangi bir konu hakkında kendi kişisel görüşlerini yazabilir ve bunları ispatlama amacı gütmez, ancak makale yazarının böyle bir şansı yoktur. Çünkü makale yazarı yazdığı şeyleri ispatlamakla yükümlüdür ve bunu en akıcı dil ve anlaşılır şekilde yapmalıdır. Bu yüzden b iki yazı türü birbiri ile karıştırılmamalıdır.

Makaleler çok farklı kimselere çok farklı şekilde hitap edebilir. Bu yüzden kendi düşünce yapınıza ve mesleğinize en uygun makaleleri bulup, onları okumaya özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.