Makale yazmaya başlamak istiyorsanız öncelikle örnek makaleler okumalısınız. Bu örnek makaleler sayesinde makale hakkında aşağı yukarı bir çıkarımda bulabilirsiniz. Bu yazıda sizin için kısa makaleler oluşturduk. Örnek makaleyi inceledikten sonra “Makale Nasıl Yazılır?” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Kısa ve Güncel bir Makale Örneği

İnsanları kimler yönlendiriyor?

Halkımız televizyon izlemeyi çok seviyor. Araştırmalar gösteriyor ki Türk halkının %95 i televizyon izliyor. Televizyon, insanlarımızın beyinlerini zincirlemiş gibi. İnsanları sanki televizyon yönetiyor. Televizyon neyi doğru gösteriyorsa halkımız onu doğru olarak kabul ediyor ve bilinç altına yerleştiriyor.Televizyonda hangi ürünün reklamı varsa ya da ünlü bir kişilik hangi ürünü giyiyor ise o ürün moda oluyor. Ne kadar iyi, ne kadar kötü olduğu değerlendirilmiyor bile. Televizyonda gösterilen ahlak dışı sahneler insanların bilinç altına kazınıyor. Toplum içine çıktığında da bilinç altına yerleştirdiği davranışları uygulamaya başlıyor. Televizyonda bu tür içerikler yayınlandığından beri gazetelerde bu tür davranışı sergileyip suç işleyenlerin fazlalığına dikkat çeken haberlerde çoğalmış durumda.

İnsanlar bir başkasının esiri olmamak, kendisini gerçekten kendisi yönetmek istiyorsa televizyon gibi genelde zararlı yayınların bulunduğu ortamlarda bulunmamalı ve izlememelidir. Düşünmeye fazlaca yer ayırmalı ve kendini geliştirmek için en iyi arkadaş olarak kitapları seçmelidir.

Yukarıdaki basit bir makale örneğinde gördüğünüz gibi tek bir konuya değinilmiş ve bu konu üzerinde incelemelerde bulunulmuş.

Metin giriş, gelişme, sonuç diye 3 bölümden oluşturulmuş. İlk bölüm olan giriş bölümünde yazar, anlatacağı konu hakkında ön bilgi vermiş. Bu bölümde yazarın şahsi görüşleri bulunuyor ve delil sunmuyor.

İkinci bölümde konuyu genişletmiş. Yanlış olduğunu düşündüğü bir mesele hakkında örnekler vermiş. Makalede gazetedeki haberleri ön plana çıkartarak delil olarak sunmuş.

Son olarak sonuç bölümünde ise bir hükme varmış. İnsanların bu esaretten nasıl kurtulacaklarına dair kısa bilgiler vermiş.

Yazar en son olarak yazdığı yazının içeriğine göre başlığı belirlemiş. Başlığı ilginç seçerek okuyucuların dikkatini çekmeyi planlamış.

İnternette bu örnek gibi çok sayıda makale örnekleri bulunmakta. Her gün güncel makaleler okuyup inceleyerek makalenin yazılış şekli hakkında ön bilgiye sahip olabilir ve iyi bir makale yazarı olabilirsiniz.

3 comments on “Makale Örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.