Makale herhangi bir konuda yazılabilen ve yazarın anlatmak istediği bir konuyu açıklayıcı ve kanıtlayıcı anlatımla anlattığı yazı türüdür. Bir konuda çok iyi bir bilgi birikimine sahip olan ve düşüncelerini insanlara açıklamak ve kanıtlamak isteyen her insan makale yazarı olabilir.

Makale her konuda yazılabilecek bir yazı türü olduğu gibi birçok türde de yazılabilir. Mesela bilimsel makale, gazete makalesi ve internet makalesi gibi pek çok makale türleri vardır.

Makale Türleri

Makale türleri arasında en önemlilerinden biri olan bilimsel makale yalnızca bilimsel bir konu üzerinde uzmanlaşmış kişiler tarafından yazılabilir. Yazar bir bilimsel konu ile alakalı bir sorunu ele alır. Bu sorunu kanıtlar ve veriler ile geliştirir. Düşüncesini ve nedenleri bir kanıt göstererek insanlara açıklar. Makale yazarken başka kaynaklardan da faydalanılır. Bu kaynaklara kaynakça bölümünde yer verilir.

Makale Türleri Nelerdir

Makale türleri nelerdir dediğimizde bu konu hakkında şunlardan bahsedebiliriz. Gazete makaleleri de bilimsel makalelerde olduğu gibi bir konuyla ilgili bir sorunun ele alınması, açıklanması ve bir sonuca ulaşılması şeklinde yazılan yazılardır. Gazete makaleleri gazetelerde yayınlanan yazılar oldukları için halkı bilinçlendirme amacı gütmektedir.

Halkı bilgilendirme amacıyla yazılan yazılar insanlarda merak uyandıracak şekilde yazılmalıdır. Bu yüzden gazete makaleleri ilgi çekici bir anlatımla ve kolay anlaşılacak yani sade bir dille yazılması gerekir. Yani gazete makaleleri diğer tür makalelere göre daha dikkat çekici yazılar olmalıdır.

Web Makale Türleri

İnternet makaleleri de internetin zamanla gelişmesi sonucunda makale türleri arasında yerini almıştır. İnternet makalesi website sahipleri tarafından yazılan veya yazdırılan makalelerdir. İnternet makaleleri belirli bir kalıba sahip değildir. İnternet makaleleri her türde ve her konuda yazılabilecek makalelerdir.

İnternet makaleleri de gazete makalelerinde olduğu gibi ilgi çekici konularda yazılmalıdır. Çünkü internet makalelerin amacı genellikle bir web sitesinin popülerliğini arttırmak ve siteye daha çok insanın girmesini sağlamaktır.

Seo uyumlu olması ve 200 kelimeden az yazılmaması sitenin Google sıralamalarında daha üstlerde yer almasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.