Makale Paketleri » Makale Siparişi » Makale Sözlük » Özgün İçerik Nasıl Yazılır?

Öncelikle makale nedir sorusunun yanıtı bilinmeli ve benimsenmelidir. İnternet teknolojilerinin ve arama motorlarının gelişimi ile hayatımızda iki farklı makale kavramı oluşmuştur. Birincisi edebi anlamda ele aldığımız ve bilimsel olarak bir düşüncenin veya tezin kanıtlanması amacıyla yazılmakta olan makalelerdir. Makale nedir sorusunun daha çok sorulduğu internet ortamında sözü edilen makale ise oldukça farklı özelliktedir.

İnternette yayımlanmak üzere ihtiyaç duyulan içeriklere de makale denilmekte ve bu içeriklerle ilgili farklı özellik ve kriterler beklenmektedir. Her ne kadar normal makaleler gibi bilimsel bir düşünceyi kanıtlama özelliği göstermek zorunda olmasalar da, internet makalelerinin de mümkün olan en doğru bilgiyi okuyucularına yansıtmaları gerekmektedir. İnternet makaleleri için makale nedir sorusunun yanıtı ise “minimum üç yüz kelimeden oluşan, içerisinde konu ile ilgili anahtar kelimeleri ve arama yüzdesi yüksek kelimeleri bulunduran ve içeriğindeki cümlelerin hiç birisinin birebir aynısı veya yüzde yetmiş benzeri bir başka web sitesinde yayımlanmamış olan yazılar” olarak verilebilmektedir.Peki, internette yayımlanmak üzere makale nasıl yazılır?

Bu sorunun cevabı elbette tek bir makaleye sığdırılamayacak kadar kapsamlı bir süreci bünyesinde barındırmaktadır. Ancak temel anlamda makale nasıl yazılır konusuna değinmek gerekirse atlanmaması gereken bazı detaylar söz konusudur. İnternette yayımlanacak makaleler, standart makaleler gibi sadece o alanda bilgi ve ilgi sahibi, bilinçli bireylere hitap etmeyecektir. İnternet sitelerinde yayımlanan makaleler çeşitli yaş gruplarındaki çok farklı sosyal statülerden insanlara ve çok farklı eğitim düzeylerinin erişimine açık bir şekilde yayımlanmaktadır. Bu nedenle makale yazımı yapılırken kullanılacak dil ne çok basite indirgenmelidir, ne de akademik düzeyde olmalıdır. Herkese hitap edebilecek, kolay anlaşılan, açık ve net cümlelerle yazılması gereken makalelerde, çok uzun cümlelerden ve çok kısa cümlelerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Söz konusu makaleler hazırlanırken doğru kaynaklar kullanılarak okuyucuya mümkün olan en gerçekçi ve doğru bilgiler sunulmalıdır. Yanlış bir kaynaktan bilgi edinilerek yazılacak makaleler özellikle sağlık siteleri gibi sitelerde sıkıntılı sonuçlara yol açabilmektedir. Bunlar makalelerin okuyucuya hitap edebilmesi için gereken temel şartlardır. Bunların dışında makalelerde anahtar kelimelerin düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Çok sık tekrar edilen kelimeler okuyucuyu sıkabileceği gibi siteye de katkı sağlamayacaktır. Anahtar kelimeler yerinde, anlamına uygun ve yalın halleri ile kullanılmalıdır. Örneğin peçete anahtar kelimesi kullanılacak bir makalede peçeteler dedikten sonra peçete kelimesinin etiket olarak kalın yazılmasının herhangi bir esprisi olmayacak ve bu içeriğin peçete anahtar kelimesi üzerindeki verimliliği beklenilenin altında olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.