Ülkelerin bel kemiğini oluşturan eğitim ve savunma sistemlerinin geliştirilmesi için büyük yatırımlar yapılmakta ve bu yatırımların sonucunda birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırma ve geliştirme faaliyetlerinden birisinin sonucu olan internet ise, kısa geçmişine rağmen hayatımızın olmazsa olmazları listesinde ilk sıralarda bir yer edinmeyi başarmıştır.

İnternet ve teknolojinin gelişimi ve bu gelişimlere bağlı olarak alınabilirliklerinin artması ile internet sitelerine yönelik talep ve uygulamalar da artmıştır. Artan internet siteleri arasında doğru kaynakları araştırıp, merak ettiğimiz belirli bir içeriği araştırabileceğimiz arama motorları da geçen yıllar içerisinde büyük gelişmeler göstermişlerdir.Arama motorlarından en büyüğü olarak hepimizin yakından tanıdığı Google, devreye soktuğu reklam politikaları ile sanal dünyaya bambaşka bir bakış açısı getirmiş ve “sanal reklamcılık” kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Özellikle e-ticaret siteleri ve reklam geliri elde etmeyi hedefleyen kişisel siteler için Google aramalarında ilk sıralarda yer almak son derece önemlidir. Arama motorunun yapısı ve zaman içerisinde gerçekleştirilen güncellemeler doğrultusunda, web sitelerinin içerikleri büyük bir önem kazanmıştır.

Web sitesi sahipleri tarafından sanal ortamda makale olarak adlandırılmakta olan bu içeriklerde temel amaç, sitenin temel kelimelerini içinde barındıran ve sitenin genel yapısında ön plana çıkan konu hakkında çeşitli içeriklerin arama motoru botlarına ve kullanıcılara sunulmasıdır ve bu makalelerin özgün olması, özgün içerik olarak adlandırılabilmesi çok önemlidir. Elbette sitelerde yayımlanacak bu içerikler ile edebi anlamdaki bilimsel makaleler arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

Sanal dünyada yazılan makalelerde içeriğin özgün olması, anahtar kelimelerin belirtilmesi ve konu ile ilgili arama potansiyeli yüksek kelimeleri içeriğinde bulundurması özellikleri ön plandadır. Özgün içerik bu yönüyle çok önemlidir. Bu sayede arama motorlarının alt yapısını oluşturmakta olan algoritmalara daha uygun bir hale gelen içerikler, aynı zamanda ziyaretçilere de hitap etmelidir. Okuyucuya konu ile ilgili detaylı bilginin, mümkün olduğunca sade ve anlaşılır bir dille verilmesi, teknik terimlerin anlaşılır biçimde açıklanması gerekmektedir.

İdeal internette yayımlanacak makaleler belirli bir oranda anahtar kelimeyi barındıran en az üç yüz kelime uzunluğunda ve tamamen özgün olmalıdır. Buradaki özgünlükte temel kriter elbette içeriğin tamamen bağımsız bir konu olması değildir. Makale içerisinde, iki nokta arasında yer alan cümleler aratıldığında herhangi bir web sitesinde aynı cümlenin bulunmaması web sitesi sahipleri ve arama motoru botları tarafından özgünlük olarak kabul edilmektedir. Sanal dünyada makalelerle ilgili özgünlük, kelime sayısı ve anahtar kelimeler en önemli kriterler olmakla birlikte, ideal olarak içlerinde resim ve video gibi görsel öğeler bulundurmaları da içeriklerden alınacak verimi arttırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.