İnternet ortamına yeni dahil olmuş kişilerin en merak ettiği konulardan biriside bahsi geçen seo olsa gerek. Bu kadar merak edilen bir konuya hemen açıklık getirelim; seo, arama motoru optimizasyonu adı altında yapılan çalışmalara verilen genel isimdir ve artık sektör olma yolunda ilerlemektedir. Bu kadar internet sitesinin bulunduğu bir ortamda rekabetin artması, seoculara çalışma alanı yaratmıştır.

SEO Rehberi

Yani seo web sitelerinizin ya da bloglarınızın arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak için çalışma yapar. Her alanda olduğu gibi bu alanda da ayrımlar oluşmaktadır. Bu ayrım tamamen doğal çalışma yapan White Hat Seocular ile Black Hat Seocular arasında yapılmaktadır. Genel olarak white hat denilen şey tamamı ile doğal yollardan elde edilen ilerlemedir. Black hat ise daha çok haclink gibi hile hurda ile üst sıralara tırmanmayı amaçlayanların kullandığı yöntemdir.

Sektörün ihtiyacının bu kadar fazla olması bu sektörde (seo sektöründe) bazı danışmanlık hizmetlerini ortaya çıkarmıştır. Bunlardan biriside seo rehberi adı verilen uygulamadır. Bu uygulama dahilinde web sitenizin analizini yapabilir ve nelerin eksik olduğunu görebilirsiniz. Daha sonra bu eksikleri gidermek adına çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Bu çalışmaları sıralamak gerekirse şu şekilde sıraya koyabiliriz;

  • Öncelikle işe “seo nedir?” bunu öğrenmekle başlamalısınız.
  • Seonun anlamını ve işleyişini öğrendikten sonra seo tekniklerini öğrenmeye başlayabilirsiniz.
  • Bu gibi konuları hallettikten sonra kendi web siteniz ya da blogunuz için hedeflediğiniz kelime ya da kelime gruplarını belirlemelisiniz.
  • Bu kelime grupları belirlendikten sonra site içi optimizasyona (on-page seo) başlayabilirsiniz.
  • Seoya uygun içerik yönetimini iyice öğrenmelisiniz ve buna göre nasıl içerikler hazırlamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bu maddeleri hallettikten sonra seonun vazgeçilmezi olan özgün içerikleri her gün ya da düzenli olarak kendi web site ya da blogunuza ekleyerek seonuzun etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

SEO rehberi bilgiler

İşte seo rehberi bu gibi konuları kapsayan bir seo terimidir. Web sitelerinizin en büyük ziyaretçi kaynağı olan arama motorları için yapacağınız bu çalışmalar size olumlu bir şekilde (ziyaretçi, kazanç) geri dönüş yapacaktır. Ancak bu işte en çok dikkat etmeniz gereken konu sabır‘dır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.