İnternet kullanımının bir hayli geliştiği şu günlerde internet kullanıcılarının yeni merakı bir web sitesi ya da e-günlük tarzı bloglar oluşturmak. Bu tarz bir blog oluşturup okuyuculara sanal ortamda okuyabilecekleri bir şeyler sunmakta kişinin kendi yazma becerisine bağlı bir durumdur. Kişisel bloglarda genellikler günlük tarzı yazılar hazırlandığı için arama motorlarından ziyaretçi gelmesinden ziyade, yazar kendi okuyucu kitlesini oluşturmayı amaçlar.

Ancak kurum ya da kuruluşların hazırladığı web siteleri ve güncel teknoloji, sinema ya da daha farklı alanlarda hizmet veren web siteleri, insanlara hazırladıkları yazıları ve diğer sunumları arama motorlarına optimize bir şekilde hazırlamalılar ki daha çok ziyaretçi gelsin ve kurum ya da kuruluş daha çok tanınsın. İşte tam bu noktada SEO dediğimiz kavram ortaya çıkmaktadır.

YAZARLIK VE SEO NASIL BÜTÜNLEŞİR?

Kelime manasıyla seo “Search Engin Optimization” yani “ Arama Motoru Optimizasyonu” demektir. Arama motoru denilince akla gelen belli başlı 3 site insanlar tarafınsan daha çok kullanılır. Bunlar; Google, Yahoo ve Yandex. Eğer hazırladığımız içerikler ziyaretçi çekmiyorsa uygun seo tekniklerini uygulamamız gerekecektir. Bu tekniklerin en iyi ve en etkilisi de, özgün ve seo uyumlu içerikler hazırlamak.  Seo uyumlu içerik hazırlamak için öncelikle akıcı bir dile sahip olmalısınız. Yani “yazarlık” kısmını aştıktan sonra gerekli uygulamalar ile arama motorlarında hedeflediğiniz kelimeler doğrultusunda üst sıralara tırmana bilir ve bunun sonucunda da birçok kişiye hitap edebilirsiniz. Yani ilk olarak yapmamız gereken şey “seo yazarlığı”nı kavramak olacak.

Seo yazarlığı, yukarıda da bahsettiğimiz gibi arama motorlarına uygun bir şekilde yazı hazırlamaya verilen isimdir. Eğer anlaşılır ve akıcı bir kaleme sahip iseniz ya da teknik yazılar hazırlarken zorluk çekmiyorsanız yolun yarısını geçmişsiniz demektir. Bundan sonra dikkat edeceğiniz nokta, internet kullanıcılarının bir arama motoruna girdiğinde, sizin varlık gösterdiğiniz sektör ile ilgili arama yaptığı kelimeleri bulmak ve onları hazırladığınız metin içine entegre etmek yapacağınız en güzel seo taktiği olacaktır. Bu gibi taktiklerden sonra sizde farkına varacaksınız ki ziyaretçi sayılarınızda gözle görülür bir artış meydana gelecek.

One comment on “SEO Yazarlığı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.