Affiliate marketing internet üzerinden iş sahibi olmak isteyenlerin araştırdığı ve öğrenmeye çalıştığı bir kavramdır. Affiliate marketing internetin son zamanlardaki kullanımıyla birlikte gelişti. Çünkü internet geliştikçe internet üzerinden alışveriş yapma siteleri kuruldu. Alışveriş sitelerinin yaygınlaşmasıyla birçok alışveriş sitesi arasında rekabetler oluşmaya başladı. Daha çok satmaya çalışan alışveriş siteleri sayesinde affiliate marketing adında bir meslek ortaya çıkmış oldu.

Affiliate marketing bir alışveriş sitesinin veya herhangi bir internet ürünü pazarlayan web sitesinin ürünlerini satmaları karşılığında insanlara o ürünün fiyattının belirli bir yüzdesini ödemesidir. Affiliate gelir ortağı veya satış ortağı anlamına gelir yani affiliate marketingde ürün sahibiyle gelir ortağı olursunuz. Gelir ortağı olabilmek için çok fazla bir masraf gerektirmeyen affiliate marketing internetten para kazanma yolları arasında büyük bir yer tuttu.

İnternetten para kazanma yolları arasında önemli bir yer tutan affiliate marketing belirli bir sisteme dayanmaktadır. Bu sistem içerisinde ürün sahibi, affiliate, affiliate marketing network ve tüketici olmak üzere dört temel öge bulunur. Affiliate sistemi bu dört temel öge arasındaki alışveriş sonucunda gerçekleşir. Yani ürün sahibi ve gelir ortağı affiliate marketing network aracılığıyla birbirlerine ulaşırlar, gelir ortağı aracılığıyla müşteri ürünü alır, bu sayede tüketici ve ürün sahibi birleşmiş olur. Dolayısıyla bu dört öge birbirleriyle etkileşim içerisindedir.

Affiliate yani gelir ortağı affiliate marketing’de pazarlamacılık görevindedir. Pazarlamacılık mesleğinin gerektirdiği her türlü imkanı deneyerek ürünü çeşitli yöntemlerle satmak için uğraşır. Yani ürünü pazarlamak için çeşitli kampanyalar yapar. Ürün sahibinin görevi ise affiliate yani gelir ortağı bulmak için ürünlerini affiliate network sitelerinde gelir ortaklığına açmaktır. Ürün sahibinin müşterileri mutlu etmek için çabalaması ve şikayetlerine ilgi göstererek çözmek için çabalaması, onların sorularına hızlı bir şekilde cevap vermesi gerekmektedir.

Ürün sahibini ve affiliate’yi birleştirmek için kurulan affiliate network ağı ürün sahibinin ürünlerini kaydettiği bir ağdır. Ürün sahibinden aldığı komisyonlar sayesinde gelir elde eder. Bu sistemin işleyebilmesi için en büyük şart ise tüketicinin pazarlanan ürünleri satın almasıdır. Böylelikle sistem işler ve hem ürün sahibi hem affiliate ve affiliate network ağı para kazanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.