Makale Paketleri » Makale Siparişi » Anahtar Kelime Çalışması » Anahtar Kelime Önemi ve Sitenize Yararları

Bir önceki yazımızda anahtar kelimenin tanımını yapıp konuya göre genel olarak birkaç anahtar kelime bulmuştuk Bu bulduğumuz kelimelerinde sıkça makalenin içerisinde geçirilmesi gerektiğini belirtmiştik. Peki, anahtar kelimeyi sıkça tekrarlamak ne işe yarar? Makaleye yararı nedir? Bu yazımızda bu soruları cevaplayacağız.

Biz internette bir bilgi aradığımızda genellikle arama motorlarında arayacağımız kelimeyi yazıp tarattırırız. Karşımıza kaynak olarak birçok internet sitesi çıkar ve genelde biz ilk sıralarda görülen siteyi seçip aradığımız konuyu bulmuş oluruz. Çoğu internet sitesi sahibi olan kişiler ise istedikleri kelimede ilk sıralarda çıkamadıklarından şikayet ederler.

Sanırım anlatmak istediğimi verdiğim bu iki örnekten çıkarmaya başladınız. Seçtiğiniz anahtar kelimeyi yazdığınız makale içerisinde ne kadar çok tekrarlayacak olursanız siteniz arama motorlarında o konu hakkında daha değerli görülür ve sitenizdeki makaleler sıralamada ilk başlarda gözükmeye başlar. Bu yaptığımız işlem makalede seodur. Eğer hedef belirlediğiniz kelimelerde daima zirvede kalıp dalgalanma yaşamak istemiyorsanız sadece makalede seo değil sitenin tümünde seo işlemi yaptırmanız gerekiyor. Özellikle rekabeti yüksek kelimelerde yazı yazıp gerekli seo işlemlerini yapmadığınız takdirde siteniz birkaç günlük yükselişin ardından geriye düşecektir. Ya da daha kötüsü de olabilir: Belirlediğiniz kelimede arama motoru sizi sıralamaya da almayabilir. Tabi bu durum daha düşük bir olasılıktır ve genelde spam sitelere uygulanır.

Dediğimiz gibi anahtar kelimeler makalede ne kadar bolsa hem ziyaretçi kalır hem de arama motorları ve tabi ki dolaylı yoldan da siz. Ama anahtar kelime kullanmanın da bir sınırı vardır. Sürekli aynı kelimeyi tekrarlamak kesinlikle ziyaretçi kaçıracaktır. Çünkü ziyaretçi makalenin kaliteli olmadığına karar verip aradığı bilginin bu makalede olamayacağını düşünebilir. Arama motorları da bu durumu fark eder. Arama motorlarına ait örümcekler sitenize gelerek kendilerine özel algoritmaları sayesinde makalenizi baştan sona tarar ve makalenin kalitesi hakkında bir yorum yapar. Bu yorum sonucu makale başta olmak üzere tüm sitenin ana konusuyla alakalı oluşuna göre makaleye puan verir. Bu puanlamaya göre de arama motorundaki hedef kelimede makaleniz sıraya dizilir. Sizin sıralamanız aydan aya bazen de günden güne değişebilir çünkü örümcekler makale puanınızı değiştirmiş olabilir ya da puanı yüksek olan başka bir makale sizin sıranızı almıştır.

Anahtar kelime kullanımında belirli, profesyonel bir yüzde vardır. Makaledeki kelime sayısına göre bu yüzde ve tekrar sayısı belirlenir.

One comment on “Anahtar Kelime Önemi ve Sitenize Yararları

  1. Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler. Hem kullanıcıları, hem de arama motorları için anahtar kelime kullanımının faydaları, önemi güzel anlatılmış.

    Makale yazımı açısından faydalı bilgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.