Makale Paketleri » Makale Siparişi » Anahtar Kelime Çalışması » Anahtar Kelimenin Fazla Kullanılması Doğru Mudur?

Önceki yazılarımızda anahtar kelimenin yazacağımız yazı içerisindeki dağılımını örnek vererek göstermiştik. Bu yazıda eğer anahtar kelime yazı içerisinde çok fazla kullanılırsa sonuçların ne olacağı hakkında.

Anahtar kelimenin yazı içinde sayı ve yüzdece kaç olacağı konusu tartışmaya açıktır. Çünkü arama motorları kendi algoritmasını kimseyle paylaşmıyor. Her arama motorunun anahtar kelime ile ilgili kendine özel kuralları vardır. Eğer arama motorlarına anahtar kelimemiz oranca bayağı fazla gözüktüyse sonuç olumlu olmayacaktır. Hatta bazı durumlarda arama motorları sizi sıralamaya dahi almayıp sitenizi spam kategorisine de sokabilir.

Kısacası daha fazla ürün alabilmek için elinizdekinden de olursunuz. “Peki biz arama motorlarının kurallarını bilmiyoruz, anahtar kelimenin fazla olup olmadığını nerden anlayacağız?” Dediğinizi duyar gibiyim. Bu sorunun cevabı oldukça basit: makaleyi okuyarak anlayabiliriz. Sonuçta arama motorlarının yazıyı değerlendirme kurallarını yüzlerce mühendisten oluşan insan toplulukları belirliyor. Biz yazıyı okuduğumuzda anahtar kelime düzenli olarak gözümüze çarpıyorsa sorun yok. Eğer neredeyse her cümlede aynı kelime karşımıza çıkıyor ve neredeyse içerik sadece o kelimeden oluşuyormuş gibi gözüküyorsa yazının akışında problem var demektir. Bu durum herhangi bir ziyaretçinin gözüne çarpıyorsa büyük ihtimal arama motorlarının da dikkatini çekecektir.

Eğer arama motorları örümcekleri bahsedilen şekilde bir yazıya rastlarsalar, makale kalitesi ile ilgili puanlarını çok düşük tutabilirler. Siz makalenizi SEO’ya uygun yazdığınızı düşünüp arama motorunda ilk sayfa ve ilk sıralarda çıkmasını beklerken arama motoru size sürpriz yapar ve sizi çok gerilere atabilir. Bir webmaster bu konu ile çıkarımını en iyi şekilde deneme yanılma yoluyla öğrenir. Tecrübe kazandıkça arama motorlarına daha değerli kaynaklar sunacağınıza emin olabilirsiniz.

Bu dersimizi kısaca özetlemek gerekirse, anahtar kullanımında aşırıya kaçmayı biz doğru bulmuyoruz ve arama motorlarının da doğru diyeceğini düşünmüyoruz. Belirttiğimiz gibi anahtar kelime sayısındaki kuralı kendiniz koyarsınız. Eğer ziyaretçiler makalenizdeki okunabilirlik ve makalenin akışından memnun kalırlarsa arama motorları da sitenizden memnun kalacaktır. Ayrıca “Makaledeki anahtar kelime analizi” hakkında bir yazımız bulunuyor. Bu makalenin konusu ile yakından alakalı bilgileri paylaştık. Makaleyi inceleyerek daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.