Makale Paketleri » Makale Siparişi » Email Pazarlama » E-mail Pazarlamanın Artıları

Milenyum çağıyla beraber gelişmekte olan teknoloji, hayatımızın çoğu alanında bize kolaylıklar ve fırsatlar sunmaktadır. Özellikle 90’lı yılların sonuna doğru; internet ağının tüm dünya ile birlikte ülkemizde de yaygınlaşmasıyla pek çok bilgisayar kullanıcısı doğmuştur. Başlarda internet ve kullanım alanlarına şüpheyle yaklaşılmış olsa da ülkemizde son dönemlerde bağımlılık haline gelecek düzeyde artmıştır.

Zaten gelişmiş ülkelerde yaygın bir kullanımla ilgi gören internet ağının ürün ya da hizmet üreten firmalar tarafından bir pazarlama aracı olarak kullanılması kaçınılmazdır. Bu bağlamda çağa ayak uydurması gereken firmaların pazarlama tekniklerini de yaşadığımız çağın standartlarına uyarlamaları gerekmektedir.

Demode pazarlama tekniklerinden pek çok açıdan üstün olan e-mail pazarlama yöntemi birçok firma tarafından mercek altına alınıp uygulanmaktadır. Diğer pazarlama tekniklerinden en büyük üstünlüğü beklide ekonomik olmasıdır. Firmalar, sahip oldukları web siteleri aracılığıyla çok düşük bir maliyetle ürünlerini müşterilerine e-mail yoluyla pazarlayabilmektedirler.

E-mail pazarlama yönteminin diğer bir olumlu yanı ise hedef kitlesine doğrudan ulaşabilmesidir. Ürünün tanıtımı doğrudan müşteriye internet ortamında e-posta aracılığıyla iletilir. Dolaylı herhangi bir yola ihtiyaç yoktur. Bu durum da hedefteki müşterinin, firmanın ürettiği ürünü yalın bir zihinle incelemesine olanak sağlar.

Zaman, insan hayatında beklide en değerli unsurlardan birisidir. E-mail pazarlama yönteminin kullanan firmaların, daha az zamanda daha çok müşteriye ulaşabilme olanakları vardır. E-mail pazarlamanın firmalar açısından bir diğer avantajı ise kısa sürede ulaşılabilen müşterilerinin ihtiyaç ve gereksinimlerinin saptanabilmesi açısından çeşitli araştırmalara olanak sağlamasıdır. Bu sayede firmalar müşterilerine daha çok hitap eden ürünleri üreterek satış rakamlarında artış sonucu karlarını maksimize etme imkanına sahip olurlar.

Çoğu zaman firmalar ürünlerinin reklam ve pazarlanması uğrunda harcadıkları paraların geri dönüşümünü saptamak isterler. Buna göre; ” harcanan paraların marjinal faydası ölçülerek, pazarlama şeklinin ürün satışına olan katkısın boyutu hangi düzeydedir?” sorusunun cevabı araştırılır. Bulunun bu cevabın doğruluğu her zaman kesin değildir. Çünkü müşterilerin firmanın ürettiği ürüne olan talebinin, firmanın pazarlama yönteminin sonucunda mı yoksa başka nedenlerden dolayı mı artış gösterdiği tam olarak bilinemeyebilir.  Ancak bu durumun saptanması e-mail pazarlama yönteminin geri dönüşümünün yüksek olması sayesinde saptanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.