Makale Paketleri » Makale Siparişi » İçerik Pazarlama » İçerik Pazarlama Nasıl İşler?

İçerik pazarlama yönteminin dinamik bir yapısı vardır. Rekabet ortamındaki firmaların en çok tercih ettikleri pazarlama yöntemi olmasındaki önemli nedenlerden bir tanesi de budur. Bu yöntemi uygulamayan firmaların günümüzde çok az olduğu ve hatta tükenmek üzere oldukları söylenebilir.

Firma öncelikli olarak müşterilerinin ihtiyaçlarını bilmek durumundadır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda pazarlayacakları ürünü belirleyerek o ürün hakkında bir içerik hazırlatırlar. Hazırlanan içerik yapısına göre sosyal paylaşım siteleri veya bloglarda yayınlanır. İçerik e-bülten şeklinde ise firma tarafından müşterilerine e-mail yolu ile ulaştırılır.

Sıra içeriği edinen müşteriye gelmiştir. İçerik müşterinin ilgisini çektiği takdirde müşteri tarafından incelenir. Eğer müşteri içeriği beğenir ise onun hakkında yorum yapabilir ve o içeriği paylaşabilir. İçerik beğenildikçe ulaştığı kitle sayısı da artacaktır. Basit bir örnekle açıklamamız gerekirse; herhangi bir firmanın yayınladığı fotoğraf biçimindeki içeriği ilk etapta 20000 kişinin beğendiğini varsayalım. Bunu beğenen 10000 kişinin de içeriği Facebook ya da Twitter gibi sosyal sitelerde paylaştığını düşünelim. Paylaşılan bu 10000 içeriğin de görülüp beğenilmesi sonucu paylaşılarak katlandığını ve sonuçta 100000’lerce kişiye ulaştığını farz edelim. Başlangıçta 20000 kişiyle başlayan dağılım sonlara doğru 100000’leri bulmuştur.

Firma ürününün reklamını çok etkin bir şekilde yapmış olur. Ulaşılan kişi sayısı firmanın potansiyel müşterilerini oluşturur. Ulaşılan bu kişiler firmanın ürününü beğenir ya da beğenmez, satın alır veya satın almaz. Burada önemli olan firmanın bu kadar sayıdaki insana kısa süre içerisinde ulaşabilmesi ve tanıtımını yapabilmesidir.  Bunun örnekleri birçok firma bünyesinde mevcuttur. Bu örnek durum içerik pazarlama yönteminin etkinliğini anlatmaya yeterli olacaktır.

Böylesine etkili bir çalışma yapısıyla işleyen içerik pazarlama yönteminin dinamik yapısı sonucu ulaştığı kitleler inanılmaz boyutlardadır. Firmalara düşen bu yöntemi en etkili biçimde kullanmaya çalışmaktır. Bunun için yapmaları gereken şey bellidir. Müşterilerini dinlemek ve onların istekleri doğrultusunda beğenecekleri içerikler oluşturmaları gerekir. Müşterinin dikkatini çekmek ilk etapta çok önemlidir. Firma tarafından yayınlanan içeriğin beğenilip çoğalabilmesi için etkili bir başlık ile insanlara sunulması gerekir. Sunulma işleminin ardından insanların yine bu içeriği paylaşmaları garanti değildir. Bunun için içeriği oluşturan öğelerin müşterilere hitap etmesi gerekir. Bu sayede çalışan içerikler firmanın başarısını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.