Makale Paketleri » Makale Siparişi » İçerik Pazarlama » İçerik Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Sosyal paylaşım sitelerinin her geçen gün önemini arttırdığı ve markaların ilgisini çektiği bir mecra haline geldiği açıktır. Online ortamlar markalar tarafında uzun araştırmalar ve analizler gerektiren bir alan haline gelmiştir. Sosyal medya markalara sınırsız fırsat ve her ana müşteriye erişim olanağı sunduğundan ötürü içerik pazarlamanın temelinde yatıyor.

Günümüzde artık pek çok firma, içerik pazarlama yoluyla yayıncı gibi hareket etmeye başlamıştır.  Çoğu firmanın kendilerine ait bir web siteleri ve özgün içerikleri bulundurdukları sayfaları mevcuttur.  Firmalar, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde oluşturdukları özel içerikleri yayınlıyor, YouTube gibi yollarla da oluşturdukları video içerikleri paylaşmaktadır.

Günümüzde en çok kullanılan içerik pazarlama yöntemi makale yayınlamaktır. Firmalar ürünlerini tanıtan yazıları yayınlayarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya çalışmaktadır.

Firmaların makale yayınlamasını takiben en çok kullanılan bir diğer içerik pazarlama yöntemi ise sosyal paylaşım siteleridir. Aktif kullanıcı sayılarının fazla olması ve güncel bilgilere çabuk ulaşabilme imkanları sayesinde firmalar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadırlar. Sosyal paylaşım siteleri genellikle video ağırlıklı paylaşımlar için kullanılsalar da resim ve ses dosyası gibi farklı yöntemlerle de içeriklerin yayınlanması için etkin bir biçimde kullanılabilirler.

Firmaların kullandıkları bir diğer içerik pazarlama yöntemi ise bloglardır. Kendi web sitelerindeki özel içeriklerin bulunduğu bloglarla firma, müşterilerinin ilgisini çekmeyi ve sahip olduğu müşteri kitlesini elinde tutmayı amaçlar.

İçerik pazarlamanın bir kolu olan e-mail pazarlama yöntemi de yaygın olarak kullanılan ve çok etkili bir yöntemdir. Firmalar, müşterilerine yolladıkları e-bültenler ya da e-mailler aracılığıyla satışlarını arttırarak karlarını arttırmayı hedefler. Bu yöntemin en büyük avantajı geri dönüşümünün yüksek olması ve bu geri dönüşüm oranının hesaplanabilmesidir.

Yukarıda sayılan içerik pazarlama yöntemlerini takiben; örnek olay değerlendirmeleri ve kişilerle yapılan çalışmalar sıralanabilir. Kişilerle yapılan çalışmalar uzman görüşleri ya da müşterilerle yapılan anketler olabilir.

Firma hangi yöntemi seçeceğine ve içeriği hangi zamanda yayınlayacağına doğru karar vermelidir. Ayrıca içeriğin yayınlanacağı mecra da içeriğin başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Firma tüm bunları göz önünde bulundurarak en başarılı olacağı yöntemi benimsemelidir.

One comment on “İçerik Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.