İnternette araştırma yapmak gün geçtikçe daha da zor bir hale gelmektedir aslında. Sürekli artan web site sayısına rağmen, yeterli miktarda hazırlanmayan özgün içerik ve eksik bilgiler gibi sebeplerden dolayı, birçok sitede verilen bilgiler birbirinin kopyası olmaktan öteye geçememektedir.

Bu durumun önüne geçebilmek adına arama motorları birçok önlem almaktadır. Google sık sık altyapısında güncellemeler yaparak kullanıcılara en yeni, en doğru ve en kapsamlı bilginin sunulabilmesini amaçlayarak hizmet vermektedir.İnternette makale arama işlemine başlarken bazı detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin arı kovanındaki hiyerarşi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyen bir bireyin, bu alanda makale aramak için “kovan” yazması yeterli olmayacaktır. Bu konu ile ilgili olası başlıkları tahmin ederek arama yapması, en doğru sonuca mümkün olan en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayacaktır. Kovan kelimesi yerine “arılarda hiyerarşi” aramasını yapması, istediği bilgiye doğrudan ulaşabilmesi için önemli bir etkendir. Bu verimli makale arama teknikleri ile ilgili birçok kaynak ve bu kaynaklarda çeşitli ipuçları bulunmaktadır.

Alanında profesyonel editörler tarafından içerikleri hazırlanmakta olan web sitelerine girdiğinizde sanki gizli bir ses size “makale oku” demiş gibi ilgi ve merakla içerikleri incelemeye başlarsınız. Bu durum web sitelerini ziyaret eden hemen hemen herkes için geçerlidir. İnternet siteleri için makale hazırlamanın önemli ve zor olan yanı da budur zaten. Aynı anda hem arama motorlarının botlarına, hem de okuyuculara en iyi şekilde hitap edebilmek gerçek bir deneyim süreci ve uzmanlık gerektirmektedir.

Makale okumak eğer uygun bir dille yazılmış ve ilgi duyduğunuz bir alana dair bir makaleyle karşı karşıya iseniz, tıpkı çikolata yemek gibi tadına doyamadığınız bir hazdır. Ancak ne yazık ki erken yaşta bilgilerinin ve düşünce güçlerinin kaldırabileceğinden çok daha ağır metinleri okumaya çalışarak birçok genç ülkemizde okumaktan soğumaktadır. Okuma eylemi karşısında bir antipatinin gelişmesine sebep olan bu durumun engellenebilmesi için ise mutlaka bilinçli bir şekilde yönlendirme yapılmalıdır. Bu konuda velilerin çocuklarına bir makale oku da bir şeyler öğren demek yerine, yaşlarına uygun bir hikâye, öykü veya romanı okumak üzere yönlendirmeleri çok daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.