Makale Paketleri » Makale Siparişi » Makale Sözlük » Makale Konuları ve Özellikleri Nelerdir?

Bir makale yazılırken bazı verilerin tıpkı matematik sorularının çözümünde olduğu gibi bir araya getirilerek, değerlendirilmeleri ve yazım esnasında göz önünde bulundurulmaları gerekmektedir.

Bu uygulamanın amacı hem okuyuculara mümkün olan en doğru bilgiyi sunmak, hem de web sitesi ile arama motorları arasındaki ilişkinin sağlıklı bir şekilde sürdürülerek makalenin hedeflenen verime ulaşmasını sağlamaktır.Hazırlanacak makale konuları konusunda yazar ve editörlerin omuzlarına ciddi bir yük binmektedir. Bir web sitesi için verimli olacak makale hazırlanabilmesi için makale konusu seçimi rast gele yapılacak bir şey olmamakla birlikte, o alandaki son gelişmeler ve içinde bulunulan dönemin gündem konuları iyi şekilde takip ve analiz edilmelidir. Çünkü sanal reklamcılık ve sanal dünya, gerçek dünya ve modasını kaybetmeyen televizyon reklamcılığı ile yoğun bir etkileşim içerisindedir.

Web siteleri için makale konuları seçimi yapılırken sitenin içeriği başlıklara yön vermesi gereken temel kriterdir. Şöyle bir düşünün, diyet listeleri üzerine kurulmuş bir web sitesinde salçalı ve yağlı börek tarifi verilmesi ne kadar ilgi görecektir?  Oysa diyet listeleri üzerine kurulmuş bu web sitesinde makale konuları seçiminde bilinçli bir çalışma yeni diyet listeleri ve diyetlere yardımcı olabilecek alternatifler üzerinde şekillenmelidir.

Ancak makale özellikleri yazıların yayımlanacağı web sitesinin sektörü ve yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Makale özellikleri yazılacak metinlerin uzunluğunu, anahtar kelimelerini, yazım üslubunu ve içeriğindeki görsel öğe sayısını belirlemektedir. Makaleler arama motorları için belirlenmiş minimum kelime sayılarının üzerinde olmalıdır. Yeri geldiğinde bir sohbet havası içerisinde hazırlanması gereken kişisel site makaleleri söz konusu olabileceği gibi, kimi zaman firma veya kuruluşların sitelerinde yayımlanacak kurumsal makaleler hazırlanması da gerekebilmektedir. Böyle durumlarda kurumsal makale yazımı yapılırken kelimeler özenle seçilmeli, kullanılacak cümleler firmaya olumsuz geri dönüşlere sebep olabilecek ucu açık cümleler yerine, açık ve net ifadelerle kurulmalıdır.

Makale konuları ile makale özellikleri arasında doğrudan bir bağlantı bulunmaktadır. Makalede ele alınacak konunun gerektirdiği iletişim tipi gereğince makale özellikleri belirlenecek, yeri geldiğinde devrik cümleler gibi vurgulayıcı özelliklerden faydalanılacak ve kimi zaman makale bir sohbet havasında hazırlanarak okuyucuya sunulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.