Makale Paketleri » Makale Siparişi » Makale Sözlük » Makale Yazarken Doğru Yolu Bulmak

Makale, çok çeşitli konularda okuyucuya bilgi vermek olduğu için web dünyasında birçok makaleye rastlamışızdır. Çünkü her web sitesi kendine has bir çizgide ilerlemekte ve çizgi dışına çıkmadan devamlı güncel olmak zorundadır. Aksi takdirde okuyucuyu siteye çekmek çok zor olacaktır. Bu yüzden doğru konular için doğru bir şekilde yazılmış makaleler her zaman web siteleri için çok önemli olmuştur.

Peki, bu doğru konu için doğru makale ne demek, isterseniz bu konuyu ele alalım.

Örneğin kadınlara yönelik bir zayıflama sitesine sahipsiniz. Bu sitede makyaj yapımını anlatan bir makale örneği yayınlamak sizce ne kadar doğru olur? Doğru konudan kasıt işte bu anlattığımız konu. Eğer zayıflama üzerine odaklı bir web siteniz varsa orada zayıflama ile alakalı makale örneklerine yer vermelisiniz. Aksi takdirde yaptığınız çalışmalar hiçbir şey ifade etmeyebilir.Bir başka örnek verecek olursak; interaktif bir sağlık bloğunuz var ve bu blogda ancak doktorların anlayacağı mesleki makale örneklerine yer veriyorsunuz. Eğer burada edebi bir makale kullanırsanız bu pek hoş karşılanmayacaktır ve ziyaretçi sayınızda ciddi bir düşüş meydana gelecektir. Çünkü ziyaretçinin sizden beklediği ile sizin sunduğunuz örnek birbiri ile kesişmemektedir. bu yüzden b konulara dikkat ederek sitemizde ihtiyaç duyulan makale örneklerine yer vermeliyiz.

Makale çok geniş bir alanı kapsamakta ancak genel olarak 2 çeşit makale hayatımızda yer etmiştir.

Edebi makaleler ve Mesleki makaleler.

Edebi Makale: Edebi makale genellikle edebi konuları işleyen, dili akıcı ve duygusallığa yer verilen makaleler olarak bilinir. Ülke tarihimize baktığımızda Şinasi, Nurettin Topçu, Hüseyin Cahit, Fuat Köprülü, Cenap Şahabettin gibi isimler bize bu alanda birçok makale örneği vermiş isimlerdir.

Mesleki Makale: Matematik, Fen Bilimleri, Sosyoloji, Ekonomi, Tıp ve daha birçok meslek grubunu konu alan bu makaleler, mesleklerin uzmanları tarafından anlaşılacak bir şekilde yazılan makalelerdir. Örneğin Ekonomistin yazdığı bir “Türkiye’nin 2012 Ekonomi Değerlendirmesi” adlı makale mesleki makale örneği olarak gösterilebilir. Duygudan uzak konuların anlatıldığı, dilin ancak uzmanlar tarafından anlaşılacağı makaleler olarak da tanımlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.