Makale, herhangi bir konuda kişinin kendisine ait bir görüşünü mümkün olduğu derecede deliller aracılığı ile savunmak için hazırlanan küçük tezlerdir şeklinde tanımlanabilir. Ancak şu an bahsedeceğimiz makale, akademik bir birikime ihtiyaç duyulmaksızın bir konu hakkında bilgi toplayarak oluşturulabilecek özgün yazılardır.

Bu yazıların son zamanlarda rağbet görmesinin sebebi Google arama motorlarının yeni bir algoritma üreterek site yöneticisi olan kişilerin sitelerini tarama sonucundaki sıralamasını yükseklerde tutmak adına, yeni ve daha önce internete hiç girilmemiş olan yazılar girmek zorunda bırakmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu da her gün yazı eklemek isteyen site yöneticilerinin kendisine makale yazarı aramasına neden olmuştur.

Makale yazarları cüzi de olsa mutlaka site yöneticilerinden bir miktar ücret alıyor olmasının bir neticesi olarak çevrede çok sayıda kişinin makale yazmaya başladığını görmek mümkündür. Bunların bir kısmı gerçek anlamda yazar kimliğine layık görülmekte iken diğer bir kısmı da kaliteli yazılar çıkarabilmekten uzak ve sadece para kazanma düşüncesi ile yazı yazmakta olan kimselerdir. Bu yazıyı yazmaktaki amacımız makaleler ve kaliteli makalelerin nasıl yazılabileceği hakkında sizlere genel bilgiler vermektir.

Öncelikle makale yazarken teferruat olan bazı meselelerin son derece önemli olduğunu asla unutmamalısınız. Anlam bütünlüğünü koruyabilmek adına makaledeki bir virgülün çok şey ifade edebileceğini ve hatta yanlış yerde kullanılmasının yanlış bir anlama geleceğini dahi unutmamak gerekir. “ Oku, baban gibi eşek olma” sözü ile “ Oku baban gibi, eşek olma” sözü arasındaki farktan kaynaklanan yanlış anlamaya neden olacak anlatım bozukluğunu bugün çok sayıda sitede görmek mümkündür.

Makale yazarken imla kurallarına son derece dikkat etmek gerekir. Fakat bundan daha da önemlisi makale içinde verilen bilgiler ve bilgi verirken makaleden çıkarılacak anlamıdır.

Günümüzde çoğu kişinin bilmedikleri her konuyu internetten arama motorunda çıkan siteler aracılığı ile öğrenmeye çalıştığını biliyoruz.

Yaptığınız işin etik açıdan önemli olduğunu, insanlara yanlış bilgi vermenin kötü sonuçlar doğurabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir.

Bu amaçla bir konu hakkında makale yazmadan önce o konu hakkında gerçek bilgileri toplayarak yazmak hem kazandığınız paranın hakkını verebilmek adına hem de vicdanlı bir insanın sorumluluğunu yerine getirebilmek adına son derece önemlidir.

Makale Sözlük diğer yazılar için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.